Az amerikai delegáció mégis csak meghallgatta Szergej Lavrov külügyminiszter beszédét a kelet-ázsiai csúcstalálkozón
- tette közzé Maria Zaharova, a Kreml szóvivője.
Korábban a brit sajtó arról számolt be, hogy az amerikaiak ki fognak vonulni Lavrov beszéde alatt és ezt tervezi az EU és a brit delegáció is a következő G20 csúcs alatt.
Az amerikai elnök előző reggel érkezett Kambodzsa fővárosába, Phnom Penhbe. Megköszönte a házigazda kormánynak a csúcstalálkozó megszervezését, összetévesztette Kambodzsát Kolumbiával, majd arról beszélt, hogy meg kell védeni a “szabályokon alapuló rendet a fenyegető veszélyektől”.
A kelet-ázsiai csúcstalálkozó az ázsiai-csendes-óceáni térség vezetői közötti párbeszéd platformja a politikai alkalmazkodásról, fejlesztésekről és az országok közötti együttműködés előmozdításáról.
A csoporthoz tartozik Brunei, Kambodzsa, Indonézia, Laosz, Malajzia, Mianmar, a Fülöp-szigetek, Szingapúr, Thaiföld és Vietnam, valamint a párbeszéd partnerei Oroszország, Ausztrália, Kína, India, Japán, Dél-Korea, Új-Zéland és az Egyesült Államok. Moszkva hagyományosan a többpólusú regionális biztonsági architektúra fontos elemének tekinti ezt a platformot.
Tegnap beszámoltam arról a brit The Telegraph információi alapján, hogy az Egyesült Királyság és az EU megpróbálja elszigetelni Oroszországot a G20-ak csúcstalálkozóján:
https://www.telegraph.co.uk/world-news/2022/11/11/britain-eu-call-allies-snub-russia-g20
London és Brüsszel állítólag arra buzdít majd másokat, hogy az orosz delegáció beszédei alatt távozzanak a helyszínről
Az Egyesült Királyság és az EU össze kívánja hangolni erőfeszítéseit, és "mindent megtesz" annak érdekében, hogy az orosz delegáció ne érezze magát szívesen látottnak az indonéziai Balin megrendezésre kerülő G20-csúcstalálkozón - állítja a The Telegraph.
A teljes cikket szerkesztette: VilagHelyzete