A 'Z generáció' lesz az amerikaiak utolsó generációja, mely fehér többséggel rendelkezik - The HILL
Amerika demográfiai átalakulását, amit a média “összeesküvés-elméletként ” bélyegzett meg, most tényként ünneplik
Amerika demográfiai átalakulását, amit a média “összeesküvés-elméletként ” bélyegzett meg, most tényként ünneplik. Erről írt egy nagy terjedelmű, átfogó cikket a The HILL, amit teljes egészében lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
A nemzet úgynevezett többségi kisebbsége az Alpha generációval, vagyis a körülbelül 2010 óta születettekkel érkezett meg.
Alig két évtized múlva, 2045 körül a nem spanyolajkú fehérek aránya a teljes amerikai népességen belül a felére csökken.
Ezek a következtetések és a mögöttük álló számok elég egyszerűnek tűnnek. Néhány tudós mégis azt állítja, hogy a számok tévesek, vagy legalábbis félrevezetőek, és hogy a többségi kisebbségi Amerika fenyegető felemelkedése mítosz.
Amerika fehér többsége és hogy annak napjai meg vannak számlálva egy villámcsapásként érkező téma, tekintve a nemzet rabszolgatartó történelmére és a kisebbségekkel és bevándorlókkal szembeni tartós diszkriminációs mintákra.
A demográfusok és közgazdászok a nemzet növekvő sokszínűségét a virágzó jövő létfontosságú tényezőjeként ünneplik. Más vélemények a faji változásokat a nemzet fehér örökségét fenyegető veszélyként jelölik meg.
"A faji hovatartozás a népszámlálás legbonyolultabb változója és ez az, ami úgy vonzza az embereket, mint lepkéket a fény" - mondta Dowell Myers, a Dél-kaliforniai Egyetem politikai, tervezési és demográfiai professzora.
A 2020-as népszámlálás generációs adatai a faji sokszínűség felfelé ívelő menetét mutatják korcsoportonként.
75 év felettiek 77 százalékát a nem spanyolajkú fehérek teszik ki, az 55-64 évesek 67 százalékát, a 35-44 éves korosztály 55 százalékát, a 18-24 éves korcsoportnak pedig alig a felét, míg az amerikai gyerekek csak 47 százalékban nem spanyolajkú fehérek - derül ki William Frey, a Brookings Institution vezető munkatársának e héten közzétett elemzéséből.
Az elkövetkező évtizedekben a sokféleség hulláma át fogja mosni a generációkat, és egy olyan Amerikát eredményez, ahol egyetlen faji csoport sem mondhatja magát számbeli többségben lévőnek.
A népszámlálási előrejelzések szerint 2045-re a nem spanyolajkú fehérek aránya az amerikai népességen belül 50 százalék alá csökken. 2050-re a nem spanyolajkú fehérek a 18 év alatti népesség kevesebb mint 40 százalékát fogják képviselni.
A demográfusok azonban arra figyelmeztetnek, hogy ezek a mérföldkövek túlságosan leegyszerűsítik a diverzifikálódó Amerika történetét.
Először is, amerikaiak milliói már nem egyetlen faji identitást vallanak. Hányan? Nehéz megmondani.
Visszatérve a népszámlálási előrejelzésekhez: 2045-re több mint 18 millió ember vallja majd magát két vagy több rassznak. Ha őket kivonjuk a teljes számból, akkor a nem spanyolajkú fehérek aránya a fennmaradó népesség 49 százalékáról 52 százalékra ugrik, és a többségi státuszuk visszaáll.
"A fehérek hosszú ideig a legnagyobb csoport lesznek ebben az országban" - mondta Richard Alba, a New York-i City University of New York szociológia professzor emeritusa.
"Bizonyos értelemben egy újfajta többségi társadalmat alakítunk itt ki, amely nagyon sokszínű lesz. De a fehéreknek nagy szerepük lesz ebben. Nem mintha eltűnnének és kiszorulnának."
Alba azzal érvel, hogy
maga a népszámlálás "egy olyan gondolkodásmódba zárkózik be, amely a 20. századból származik és ez az elképzelés az, hogy az emberek csak egyféleképpen léteznek, ha etnikai és faji hovatartozásról van szó".
Ennek van értelme:
🔴 1980-ban a nem spanyolajkú fehérek tették ki az amerikai népesség mintegy 80 százalékát, a fennmaradó 20 százalékot a feketék, a spanyolajkúak, az ázsiai amerikaiak és mások tették ki. Ők voltak a statisztikai kisebbség, és a demográfusok ezt a kifejezést használták rájuk.
🔴 Ma a népszámlálás szerint a több rasszból álló amerikaiak a leggyorsabban növekvő faji kategória, és az előrejelzések szerint 2020 és 2050 között megduplázódik a csoport mérete.
Alba és mások szerint még ez a szám is drámaian alacsony.
A vegyes fajú emberek "viszonylag képlékeny identitással rendelkeznek" - mondta Alba. "Gondolhatják magukat fehérnek, gondolhatják magukat kisebbséginek, vagy gondolhatják magukat vegyesnek".
Gondoljunk csak egy olyan amerikaira, akinek három nagyszülője nem spanyolajkú fehér ember, egy pedig fekete, spanyolajkú vagy ázsiai. Az egyszerű matematika azt sugallja, hogy ezt a személyt fehérnek címkézzük. De a régóta fennálló amerikai hagyományok talán a "kisebbségi" identitásnak kedveznek.
A vegyes fajú amerikaiak kisebbségként való megjelölésének gyakorlata az 1600-as évekre és a rasszista "egy csepp" szabályra nyúlik vissza, amely szerint bármely fekete felmenőkkel rendelkező személyt feketének kell tekinteni.
A tudósok szerint a nemzet még 2008-ban is faji reduktivizmust folytatott, amikor Amerika szemrebbenés nélkül feketeként azonosította új, vegyes fajú elnökét.
A demográfusok más furcsaságokra is rámutatnak azzal kapcsolatban, ahogyan a népszámlálás a faji hovatartozást kezeli:
a hivatal a közel-keleti vagy észak-afrikai származású embereket fehérnek számolja, noha sokan közülük nem tekintik magukat fehérnek.
A közeli Afganisztánból és Pakisztánból származó amerikaiakat eközben ázsiaiaknak nevezik.
Alba, Myers és Morris Levy 2021-ben a The Atlantic című folyóiratban megjelent írásában úgy érvelt, hogy az eljövendő többségi kisebbségi Amerika "mítosza" egyszerre hamis és megosztó.
"Sok amerikai fejében" - írták - "ez az etnikai-faji átmenet politikai, kulturális és társadalmi felfordulást jelez, mert a nemzetet alapítása óta a fehér többség uralja".
A fehér nacionalisták megragadták a "népességcsere-elméletet", amely szerint a liberális elitek a bevándorlást és a fajok közötti házasságokat támogatják, hogy a nem spanyolajkú fehéreket színesbőrűekkel "helyettesítsék", mindezt azért, hogy a fehéreket ellehetetlenítsék.
Amikor a fehér fajgyűlölők 2017-ben a Va. állambeli Charlottesville-ben vonultak fel, néhányan közülük azt skandálták:
A rasszista peremen kívül a kutatók szerint a legtöbb fehér amerikai fogékony a vegyes fajú családok bővülésének és a növekvő többnemzetiségű népességnek az ötletére.
"Annak ellenére, amit sokan mondanak, a szegregáció meggyengült" - mondta Alba.
🔴 Megjegyzi, hogy az átlagos fehér amerikai ma már olyan környéken él, ahol nagyjából minden harmadik lakos nem fehérnek vallja magát.
A demográfusok szerint Amerikának mindenesetre sokszínű lakosságra lesz szüksége, ha az elkövetkező évtizedekben is prosperálni akar.
Az ország átlagéletkora 38,9 év, ami a legmagasabb, amit valaha elértek.Az átlagéletkor azért emelkedik, mert az országos születési ráta csökken.
Ezek a tendenciák azzal fenyegetnek, hogy kimerítik az amerikai munkaerőt: Kevesebb munkavállaló kevesebb növekedést jelent.
Ahhoz, hogy Amerika gazdasági növekedése fennmaradjon, a demográfusok szerint a nemzetnek folyamatos bevándorlókra van szüksége.
Az újonnan érkezők, különösen Latin-Amerikából, fiatalon tartják a nemzetet.A népszámlálási adatok szerint a nem spanyolajkú fehérek átlagéletkora 43 év, a spanyolajkúaké 31 év.
"A bevándorlás jó dolog Amerika számára" - mondta Frey, a Brookings kutatója. "Egy olyan országot akarunk, amely növekszik és erős, sok energiával és olyan emberekkel, akik hozzájárulnak a társadalombiztosításhoz és a Medicare-hez. És ebben nem csak a fehérekre számíthatunk".
Frey és más kutatók remélik, hogy a jövőbeni népszámlálások jobban megragadják majd a soknemzetiségű Amerika teljes mélységét.
2000-től kezdve a népszámlálás lehetővé tette a válaszadók számára, hogy egynél több rasszot válasszanak. Külön kérdés kérdezi a spanyolajkú származást, ami különálló és kissé zavaros adathalmazokat eredményez.
Frey a 2030-as népszámlálással kezdődően új kategóriák bevezetését támogatja.
A különálló "spanyolajkú" kérdés megszűnne, helyette a válaszadók több "származási" kategória bármelyikét bejelölhetnék és beírhatnának bármilyen faji vagy etnikai identitást, például libanoni, guatemalai, nigériai vagy navahói.
Egy ilyen gyakorlat gazdagabb képet adhatna az etnikai és faji hovatartozásról Amerikában. Akkor talán a "többségi-kisebbségi" vita is elhalványulna.
"Előre kell terveznünk" - mondta Frey - "mert ez a jövőnk".
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: THE HILL
https://thehill.com/homenews/race-politics/4138228-americas-white-majority-is-aging-out/
Ja, csak azóta rendeztek egy kis népírtást, ami még nem fejeződött be. Szóval elképzelhető hogy 2025-re valóban csak 100 millió vagy még kevesebb lakosa lesz az USA-nak...