A Rabotino "húsdaráló" - De miért harcol Oroszország és Ukrajna ilyen hevesen egy apró faluért a déli fronton?
Mi folyik a Zaporozsjei területen lévő kis falucskában, amit Kijev állítása szerint elfoglaltak?
A Rabotino "húsdaráló" - De miért harcol Oroszország és Ukrajna ilyen hevesen egy apró faluért a déli fronton? Mi folyik a Zaporozsjei területen lévő kis falucskában, amit Kijev állítása szerint elfoglaltak?
Augusztus közepe óta heves harcok színhelye az aprócska Rabotino nevű falu - amely Zaporozsjei területen, az ukrán ellenőrzésű Orekhov város és az orosz ellenőrzésű Tokmak között található.
Kijev számára ez a vidéki település kiábrándító és váratlan mércévé vált az ellentámadás mérésére.
Augusztus végén az ukrán média a védelmi minisztériumot idézve arról számolt be, hogy teljes ellenőrzést gyakorolt a falu felett.
Dmitrij Kuleba külügyminiszter franciaországi látogatása során e "stratégiailag fontos település" "hősies elfoglalásáról" beszélt és azt állította, hogy az oldalai feletti ellenőrzés megteremtése megnyitja majd az utat az ukrán csapatok előtt, hogy elérjék "Melitopolt és a krími határt".
Kijev győzelmi nyilatkozata azonban korai volt - az orosz védelmi minisztérium mindvégig cáfolta a település elvesztéséről szóló híreket, ahol a harc folytatódik.
A harcok hevessége miatt mindkét fél arra kényszerült, hogy elit légi egységeket vezényeljen Rabotinóba, például az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) 82. dandárját és az Orosz Fegyveres Erők 76. hadosztályát.
A falu egy "szürke zónában" van, amelynek déli és északi peremén orosz, illetve ukrán erők állomásoznak.
Rabotino elhelyezkedése
Rabotino 12 km-re van Orekhovtól, amely a kijevi erők bázisaként működik.
Az AFU-nak 2022 tavaszán sikerült stabilizálnia az ottani frontot, és megkezdte az erők felhalmozását az ellentámadásához, amely ez év júniusában kezdődött.
Tokmak városa viszont az orosz hadsereg bázisaként működik, 22 km-re van Rabotino városától.
Ez a látszólag rövid távolság bonyolult egy hadsereg számára:
két védelmi vonal, aknamezők, előkészített tüzérségi állások és egyéb védelmi eszközök választják el Tokmakot a harcok jelenlegi helyszínétől. Ráadásul Tokmakot olyan erőddé alakították át, amely képes a teljes biztonságra, ha az ellenség áttöri a többi vonalat.
Rabotino jelentősége
Rabotino az első település Ukrajna tervezett Tokmak elleni offenzívájának irányában, és megelőzi Oroszország első védelmi vonalát.
Elméletileg, ha az ukrán hadsereg sikeresebben lépett volna fel, gyorsan elfoglalhatta volna Rabotinót és az orosz csapatok az első védelmi vonal védelmére összpontosíthattak volna.
Az ukrán ellentámadás azonban megrekedt ezen a területen, sőt az AFU megpróbálta fő erejét a Vremevszkij szektor (a Zaporozsjei terület és a Donyecki Népköztársaság találkozásánál) irányába eltolni.
Rabotino elhúzódó harcok színhelye lett, ahol mindkét fél veszteségeket szenvedett, és Kijev rengeteg nyugati felszerelést veszített.
Ennek következtében a falu - ahol a legutóbbi, 2001-es népszámláláskor mindössze 480 ember élt - jelentős médiavisszhangot kapott. Az ukrajnai háborút követő emberek most már tudnak Rabotino létezéséről.
Ukrán veszteségek
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter szeptember 5-i nyilatkozata szerint Ukrajna becslések szerint 66 ezer katonát veszített az ellentámadás kezdete óta.
Egyetlen nap alatt állítólag 170-en haltak meg Rabotino közelében.
Az áldozatok száma napról napra nő. Egy szeptember 7-i moszkvai jelentés szerint az orosz hadsereg alig 24 óra alatt 14 áttörési kísérletet vert vissza az AFU részéről Rabotinónál, aminek következtében Kijev 110 harcost vesztett.
Míg a személyi veszteséget és a sebesültek és az elhunytak arányát nem lehet szemmel láthatóan igazolni, a megsemmisült felszereléseket sokkal könnyebb megszámolni.
Rabotinóban az AFU a NATO-országoktól kapott új felszereléseket használta (kivéve az amerikai M1 Abrams harckocsikat, amelyeket még nem szállítottak le) és ezek nagy részét el is vesztették.
A Lostarmour nyílt forrású hírszerző (OSINT) közösség szerint
az ukrán AFU már kilenc német Leopard 2 harckocsit, 38 amerikai M2 Bradley gyalogsági harcjárművet és négy Stryker páncélozott harcjárművet veszített.
A legutóbbi ezen a listán egy brit gyártmányú Challenger 2 volt - a világ egyik legmodernebb harckocsija.
Ez a harckocsi 1994 óta áll szolgálatban a brit hadseregnél, és "legyőzhetetlen" tankként szerzett magának hírnevet. Eddig még egy sem veszett el harcban ellenséges tűz miatt - az egyetlen megsemmisült Challenger 2 harckocsit "baráti tűz" találta el 2003-ban Irakban.
Az "Orosz tavaszi háborús tudósítók" című Telegram-csatorna szerint az állítólag elpusztíthatatlannak hitt brit harckocsit közvetlenül eltalálta egy orosz Kornet páncéltörő irányított rakéta, amely a lövegtornya alatt robbant fel.
Verseny az erősítésért
Ahogy a harcok elhúzódtak Rabotinóban, mindkét félnek sürgősen tartalékokat kellett átcsoportosítania és harcba vonnia.
Az ukránok, akik több dandárral indultak, fokozatosan bevezették a 116., 117. és 118. gépesített dandárt, majd augusztus közepén kijátszották aduászukat:
a 82. légi támadó dandárt. Eredetileg ennek a csoportnak csak az orosz első védelmi vonal áttörése után kellett volna harcba szállnia.
A valóságban a dolgok nem a tervek szerint alakultak és a 82. ejtőernyősök megrohamozták Rabotinót.
Ennek az "elit" (ahogy a média nevezte) alakulatnak a jelenléte a csatatéren lehetővé tette az orosz csapatok számára, hogy a drágább nyugati felszerelést megsemmisítsék.
https://www.businessinsider.com/ukraine-82nd-air-assault-brigade-elite-with-western-vehicles-2023-8?IR=T
Ami Oroszországot illeti, a hetedik és a 76. légitámadó hadosztályt helyezte át Rabotinóba, hogy leváltsa a korábban ott harcoló 42. motorizált lövészhadosztályt. Ezek az egységek jelenleg a védelem gerincét alkotják.
Ki irányítja most Rabotinót?
Rabotino nagyrészt a "szürke zónában" van.
A település északi és északkeleti peremén ukrán csapatok állomásoznak. Ugyanakkor az oroszok a falutól nyugatra és délre tartják fő erőiket, és a déli peremvidéket tartják ellenőrzésük alatt.
Időnként mindkét fél megpróbálja kiszorítani az ellenséget a faluból.
Az AFU szándéka, hogy teljesen elfoglalja a települést, és ugródeszkaként használja egy déli irányú offenzívához.
Az orosz csapatok időnként tisztogató hadműveleteket hajtanak végre Rabotino középső részén, hogy megakadályozzák az ukránok letelepedését, majd visszavonuljanak magaslati pozícióikba.
Rabotino - egy új húsdaráló?
Az, hogy Kijev továbbra is harcol Rabotinoért, rendkívül kényelmes a moszkvai erők számára. Az ukránok ottani erős koncentrációjának köszönhetően az orosz hadműveleti parancsnokság nem számít arra, hogy az ellenség kiszámíthatatlan döntéseket hoz és valószínűleg ennek a területnek a védelmére fog összpontosítani.
🔴 Ugyanakkor, még ha az ukránoknak sikerülne is átvenniük a település irányítását, ez nem változtatna a front helyzetén, mivel a falu nem olyan "stratégiailag fontos", mint ahogyan azt a kijevi illetékesek állítják.
Rabotino és a tőle keletre fekvő mezők, ahol az ukránok képesek voltak az orosz elsődleges védelem pereméig előrenyomulni és elérni az első védelmi vonalat Verbovojé térségében, taktikailag kényelmetlen alföldi síkságon helyezkednek el.
A magaslatok ellenőrzésével, ahol az első védelmi vonal kiépült, az oroszok könnyen felügyelhetik a területet - időnként lehetővé téve az AFU-nak, hogy mélyebbre nyomuljon, megnyújtva az utánpótlási és evakuálási útvonalakat -, majd ellentámadást indíthatnak.
Általánosságban a Rabotinoért folyó csatában e parányi település feletti ellenőrzés kevésbé fontos, mint a két fél közötti veszteségek egyensúlya; a tartalékok bevezetésének és átcsoportosításának kérdése; és az ukrán hadsereg fennmaradó támadási potenciálja.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: The Rabotino 'meat grinder': Why are Russia and Ukraine fighting so fiercely over a tiny village on the southern front?