A nyugati média hirtelen utálni kezdte a Twitter "kormány által finanszírozott" címkéit
Csak addig szerették a kormánypropaganda címkét, amíg az orosz és kínai médiumokra ragaszthatták rá... Így már nem tetszik a valóság!
A nyugati média hirtelen utálni kezdte a Twitter "kormány által finanszírozott" címkéit! Az intézményesített csatornáknak tökéletesen megfelelt a közösségi média skarlát betűje, amikor azt a "nemkívánatos" társaikra ragaszthatták rá.
A közelmúltban néhány médium kilépett a Twitterről az általuk igazságtalannak tartott címkézés miatt, ami felveti a kérdést:
Hol volt a felháborodásuk, amikor ugyanezeket a szabályokat alkalmazták a versenytársaikra?
Hol volt a nyugati düh, amikor a közösségi médiaplatform az Oroszországhoz és Kínához kötődő médiumokra, például az RT NEWS-ra az állami hovatartozás vagy finanszírozás címkéjét ragasztotta?
Sehol sem láthattuk ezt.
Mi a helyzet akkor, amikor a platform ugyanezt a címkézést kiterjesztette az egyes újságírókra, akik hozzájárulnak az adott platformokhoz?
Ismét csend. Csak most nem tudnak elég határozottan tiltakozni.
Mi változott tehát?
A platform "újszerű" tulajdonosa, Elon Musk nemrég egy reggel felébredt, és úgy döntött, hogy kiegyenlíti a versenyfeltételeket és az állami támogatásban részesülő nyugati médiumokra rásütötte a "kormány által finanszírozott" címkét.
A brit BBC tiltakozott a címkézés ellen, az amerikai National Public Radio dühösen kilépett a platformról az új megjelölés miatt, a kanadai CBC (Canadian Broadcasting Corporation) pedig felfüggesztette a közzétételt. "A Twitter hatékony eszköz lehet újságíróink számára, hogy kommunikáljanak a kanadaiakkal, de aláássa a munkájuk pontosságát és szakmaiságát, ha hagyjuk, hogy a függetlenségünket ilyen módon hamisan leírják" - mondta Leon Mar, a CBC szóvivője.
A nyugati médiumok tiltakoznak az ellen, hogy ilyen címkéket alkalmazzanak rájuk, mert már régóta elfogadják azt a negatív konnotációt, amelyet az ilyen címkék hordoznak, ha kizárólag az Oroszországhoz vagy Kínához köthető médiumokra vagy újságírókra alkalmazzák őket.
Nem törődtek azzal, hogy ezeknek az újságíró versenytársaknak az integritását skarlát betűvel kenték be.
Nem értékelték és nem támogatták az olyan címkével ellátott platformok által kínált tudósításokat, amelyek alternatív információkat és elemzéseket kínálnak a nyugati establishment mainstream napirendjével és a kapcsolódó narratívákkal szemben.
Úgy tűnik, a nyugati sajtónak - még a CBC-nek sem jutott eszébe, amely 2021-2022-ben 1,24 milliárd dollárt kapott a kanadai szövetségi kormánytól -, hogy ők lehetnek a következők, akiket ilyen címkézés érhet.
Legalábbis annyira nem, hogy kiálljanak az ilyen címkék ellen.
Hogy miért nem szólalt fel a nyugati média eddig?
Az egyik valószínű magyarázat az, hogy úgy érezték, hogy a Twitterhez hasonló közösségi médiaplatformok mindig a nyugati establishment agendájához és narratívájához igazodnak.
Továbbá, hogy ez csak egy kiterjesztése volt azoknak a folyamatos erőfeszítéseknek, amelyek arra irányulnak, hogy marginalizálják a geopolitikai versenytársakat és az alternatív információforrásokat, amelyek kihívást jelenthetnek számukra.
A nyugati média megbélyegzésének ebben a kontextusban nincs értelme, ezért valószínűleg azt feltételezték, hogy biztonságban vannak.
Azonban jött Musk és kinyitotta Pandora szelencéjét, a nyugati médiával most arról alkudoznak, hogy pontosan mennyi finanszírozást kellene kapniuk az államtól anélkül, hogy NE az "államhoz kötődő" jelzővel illessék őket.
"A Canadian Broadcasting Corp azt mondta, hogy "kevesebb, mint 70%-ban államilag finanszírozott", ezért kijavítottuk a címkét" - tweetelte Musk, kijelentve, hogy a CBC címkéjét "69%-ban államilag finanszírozott médiára" módosította.
Musknak azt is sikerült elérnie, hogy nyugati politikusok elítéljék a címkéket, amelyeket korábban támogattak, amikor azt a nekik nem tetsző sajtóforrásokkal szemben használták.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök hisztérikusan kijátszotta az osztályharc kártyát a CBC védelmében, azzal vádolva Pierre Poilievre konzervatív párti ellenzéki vezetőt, hogy az amerikai milliárdosokkal cimborál (nyilvánvaló utalás Muskra). Poilievre a Twitteren írt egy levelet, amelyben felhívta a figyelmet arra, hogy a CBC-t sem szabad kihagyni a címkézésből.
"Meg kell védenünk a kanadaiakat az állami média dezinformációjával és manipulációjával szemben. Ezért kérem a @Twitter @elonmusk-ot, hogy pontosan címkézze fel a CBC-t 'kormány által finanszírozott médiaként'“ - tweetelte Poilievre.
https://twitter.com/pierrepoilievre/status/1645904023726309377
A kanadai konzervatívok rendszeresen azzal vádolják a közszolgálati műsorszolgáltatót, hogy meghajol a baloldali establishment agendája előtt és a Trudeau vezette jelenlegi kormányhoz kötődőként való megjelölése hatékonyan segítené a marginalizálását.
"A CBC hivatalosan is lelepleződött, mint 'kormány által finanszírozott média'" - tweetelte Poilievre a címkézés után.
"Most már az emberek tudják, hogy ez Trudeau propaganda, nem pedig hír."
Pontosan úgy hangzik, mint az a fajta retorika, amit Trudeau és az egész nyugati establishment használt a külföldi hírversenyzőkkel szemben. És most azok ellen használják, akiket kedvelnek.
De hé, Musk 44 milliárd dollárt fizetett a Twitterért, így azt csinálhat a saját magánvállalatával, amit akar, nem igaz? Legalábbis ezt az érvet hozták fel azok, akik a Twitter korábbi, establishment-barát vezetése alatt támogatták a másként gondolkodók és mindenféle aktivisták kitiltását.
Ki mondja, hogy a címkézés itt véget ér?
Ha valaki a Twitteren mélyebbre ás, megtudhatja például, hogy a kanadai média - még a magántulajdonban lévő is - nagyrészt állami finanszírozású és sokkal nagyobb mértékben támogatott, mint ahogyan az látszik.
https://www.canadaland.com/media-in-trudeaus-10-million-top-up-fund/
És mi a helyzet a korporációk uralta amerikai hírmédiával, amely nagyrészt néhány milliárdos - a Forbes szerint 15 - kezében összpontosul és amelynek érdekei vagy összefonódnak, vagy nem összefonódnak a washingtoni napirendet irányító különleges érdekekkel?
Ez az egész címkézési nyúlüreg teljesen elkerülhető lett volna. Ha a nyugati médiumok, politikusok és újságírók kiálltak volna a sajtószabadság és a szólásszabadság mellett, amikor a célpontok a konkurenciájuk voltak. Talán most nem találnák magukat pontosan ugyanabban a tűzvonalban.
Írta: Rachel Marsden rovatvezető, politikai stratéga és független, francia és angol nyelvű talkshow-k házigazdája.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás: Western media suddenly hates Twitter’s ‘government-funded’ labels
Establishment outlets were perfectly fine with the social media scarlet letter when it was handed to their “undesirable” counterparts
Kapcsolódó VilagHelyzete-cikkek:
🔥 Ára 2490 Ft vagy amennyire értékesnek érzed mindazt, amit naponta megkapsz tudásban, információkban, közösségben, cikkekben, videókban.
✔ A VIP támogatók természetesen ajándékba megkapják és mindenkinek adom szeretettel, aki úgy érzi, támogatásra érdemes a VilagHelyzete 12 éves tevékenysége!
Köszönöm szépen a segítséget, ha szerinted is fontos a hiteles, sokoldalú, naprakész tájékoztatás és tájékozódás!