"A nyugati dominancia korszaka véget ér"
"A világ legalább kétpólusú, de lehet, hogy többpólusú lesz." - Tony Blair
"A nyugati dominancia korszaka véget ér" - "A világ legalább kétpólusú, de lehet, hogy többpólusú lesz."
"A modern történelemben először fordulhat elő, hogy a Kelet egyenrangú lehet a Nyugattal, mivel az Egyesült Államok és szövetségesei globális dominanciája véget ér" - mondta Tony Blair, volt brit miniszterelnök.
"A világjárvány és az ukrajnai konfliktus hatásai miatt a nyugati lakosság nagy része számára az életszínvonal stagnál" - állapította meg Blair a Ditchley Alapítványban szombaton (07.16.) tartott éves előadásában.
"A nyugati politika zűrzavarban van - pártosabb, csúnyább, terméketlenebb; és a közösségi média is ezt táplálja", ami mind a bel-, mind a nemzetközi ügyekre kihat - mondta Blair, aki szerint Oroszország ukrajnai katonai műveletének "sarkalatos pontként kellene szolgálnia, amely feléleszti [nyugati] küldetéstudatunkat".
A 69 éves, 1997 és 2007 között a brit kormányt vezető miniszter szerint azonban "az évszázad legnagyobb geopolitikai változása nem Oroszországtól, hanem Kínától fog jönni".
"A nyugati politikai és gazdasági dominancia végéhez közeledünk. A világ legalább kétpólusú, de lehet, hogy többpólusú lesz" - jósolta.
Kína, amely "már most a világ második szuperhatalma", a Nyugattal fog versenyezni "nemcsak a hatalomért, hanem a rendszerünk, a kormányzásunk és az életmódunk ellen" - figyelmeztetett a munkáspárti politikus. Peking "nem lesz egyedül. Szövetségesei lesznek. Oroszország most már biztosan. Esetleg Irán".
"Ez az első alkalom a modern történelemben, hogy a Kelet egyenrangú lehet a Nyugattal" - tette hozzá.
A volt miniszterelnök szerint az ukrajnai események világossá tették, hogy a Nyugat "nem számíthat arra, hogy a kínai vezetés úgy viselkedik, ahogy mi azt racionálisnak tartjuk. Ne értsenek félre. Nem azt mondom, hogy Kína a közeljövőben megpróbálná erőszakkal elfoglalni [Tajvan önigazgatású szigetét]. De nem alapozhatjuk politikánkat arra a bizonyosságra, hogy nem tenné".
"Ahhoz, hogy az új környezetben releváns maradjon, a Nyugatnak közös stratégiát kell kidolgoznia, amelyet "koordinációval, elkötelezettséggel és hozzáértéssel kell követnie", magasabb védelmi kiadásokkal a "katonai fölény fenntartása" érdekében, miközben az úgynevezett "puha hatalmat" a fejlődő országokkal való kapcsolatok kiépítésével bővíti - zárta beszédét Blair.