A nyugati beavatkozás Nigerben egy új "gyarmatosítás" lenne - közölte Olaszország
Az olasz külügyminiszter szerint "nyomást" kell gyakorolni Niamey puccsista vezetőire a demokrácia helyreállítása érdekében, de kizárta a katonai megközelítést
A nyugati beavatkozás Nigerben egy új "gyarmatosítás" lenne - közölte Olaszország
Az olasz külügyminiszter szerint "nyomást" kell gyakorolni Niamey puccsista vezetőire a demokrácia helyreállítása érdekében, de kizárta a katonai megközelítést
Antonio Tajani olasz külügyminiszter óva intett a nyugati katonai beavatkozástól Nigerben, amelyet a múlt heti puccsot követően egy junta irányít.
"Úgy gondolom, nyomást kell gyakorolnunk a demokrácia helyreállítására, de minden nyugati katonai kezdeményezést ki kell zárni, mert azt új gyarmatosításnak tekintenék" - mondta Tajani szerdán a Rai Newsnak.
A miniszter megjegyzései azután hangzottak el, hogy a nigeri junta azzal vádolta meg Franciaországot, hogy "katonai beavatkozásra" készül a június 26. óta fogva tartott Mohamed Bazoum megbuktatott elnök kiszabadítása érdekében.
Párizs kijelentette, hogy csak a 2021-ben demokratikusan megválasztott Bazoumot ismeri el legitim hatalomnak Niameyben, de cáfolta azokat az állításokat, hogy támadást terveznének a kiszabadítására. Hétfőn a francia diplomácia vezetője, Catherine Colonna a médiának azt mondta, hogy az állítás hamis.
🔴 Mali és Burkina Faso junta vezetői hétfőn kijelentették, hogy bármilyen külföldi katonai beavatkozás a szomszédos Nigerben Bamako és Ouagadougou elleni hadüzenetnek minősülne.
A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) vasárnap egyhetes ultimátumot adott a puccsistáknak Bazoum szabadon bocsátására és az alkotmányos rend helyreállítására Nigerben.
A regionális szervezet erőszakkal fenyegetőzött, ha az Abdourahamane Tchiani tábornok, az elnöki gárda parancsnoka által vezetett junta nem tesz eleget az utasításoknak.
🔴 Válaszul Bamako és Ouagadougou bejelentette, hogy kilép az ECOWAS-ból, és "önvédelmi intézkedéseket hoz a fegyveres erők és a nigeri nép támogatására", ha a blokk erőszakot alkalmaz.
Oroszország nemzeti párbeszédre szólított fel az egykori francia gyarmaton, a külügyminisztérium szóvivője, Maria Zakharova pedig azt mondta a médiának, hogy a katonai beavatkozással való fenyegetés csak súlyosbítja a válságot.
Közben Olaszország és Franciaország megkezdte állampolgáraik és más európai polgárok evakuálását a nyugat-afrikai országból. Párizs a nagykövetsége elleni vasárnapi támadásra és a franciaellenes tüntetések hullámára hivatkozott indoklásként.
Egy katonai repülőgép 36 olasz és 32 más külföldi állampolgárt szállítva érkezett szerda kora reggel Rómába - jelentette be Tajani külügyminiszter a Twitteren (most már X-re átkeresztelve).
Az Európai Unió külügyi vezetője, Josep Borrell kedden bejelentette, hogy az EU hazatelepíti állampolgárait Nigerből, miután korábban felfüggesztette a költségvetési támogatást és minden biztonsági együttműködési tevékenységet.
https://twitter.com/VilagHelyzete/status/1686741900185767936
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Western intervention in Niger would be new ‘colonization’ – Italy
The foreign minister says “pressure” must be put on Niamey’s coup leaders to restore democracy, but rules out a military approach