A Nyugat "képzelt ellenségeket" üldöz - közölte Peking és visszautasított minden vádat
Kína "ellopja a technológiájukat" - figyelmeztettek korábban az FBI és az MI5 igazgatói
A Nyugat "képzelt ellenségeket" üldöz - közölte Peking
Kína "ellopja a technológiájukat" - figyelmeztettek korábban az FBI és az MI5 igazgatói
A kínai külügyminisztérium elítélte Christopher Wray FBI-igazgatót és Ken McCallum MI5-igazgatót, amiért azzal vádolták Pekinget, hogy ellopja a nyugati technológiát és "átható veszélyt" jelent a nemzetbiztonságra.
Az ilyen vádak "hazugságok" - közölte a kínai külügyminisztérium.
Wray és McCallum szerdán Londonban egy ritka közös sajtótájékoztatón arra figyelmeztette az üzleti vezetőket, hogy Kína eltökélt szándéka, hogy ellopja technológiájukat és "nagyobb hackerprogramot működtet, mint minden országé együttvéve" - olvasható az eseményről szóló több médiajelentésben.
McCallum hozzátette, hogy a kínai kormány "titkos nyomást gyakorol szerte a világon" és "a legnagyobb kihívást" jelenti az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság nemzetbiztonsága számára. Hozzátette, hogy az MI5, az FBI-hoz nagyjából analóg hazai ügynökség jelenleg hétszer annyi Kínával kapcsolatos nyomozást folytat, mint 2018-ban.
Bár a brit hírszerzés főnöke figyelmeztetett, hogy "most is ellenséges tevékenység folyik az Egyesült Királyság területén", Peking határozottan visszautasította a vádakat, londoni nagykövetsége pedig "teljesen alaptalannak" minősítette a megjegyzéseket.
Wray "az úgynevezett kínai fenyegetést azért játszotta ki, hogy Kínát rágalmazza és támadja" - mondta csütörtökön újságíróknak Zhao Lijian külügyminisztériumi szóvivő.
"A tények teljes mértékben bebizonyították, hogy az USA a legnagyobb fenyegetés a világbékére, a stabilitásra és a fejlődésre" - folytatta, hozzátéve, hogy Kína felszólítja Washingtont, hogy "hagyjon fel a hazugságok terjesztésével és hagyjon fel a felelőtlen megjegyzésekkel".
McCallummal kapcsolatban Zhao azt mondta, hogy
Nagy-Britannia két vezető hírszerző szerve, az MI5 és az MI6 "mindkettő szakértője a kémek elhelyezésének", és "saját gyalázatos tetteiket próbálják Kínára vetíteni ezekkel a hamis, szenzációs jelentésekkel".
"Az Egyesült Királyság biztonsági szolgálatának vezetőjének el kell űznie a képzelt démonokat, ki kell lépnie a sötét szobából és találkoznia kell a napfénnyel... és fel kell hagynia a képzelt ellenségek kreálásával" - folytatta.
Kína már régóta szembesül a kiberbűnözéssel és ipari kémkedéssel kapcsolatos állításokkal és azokat visszautasítja.
Az, hogy Peking állítólag kínai technológiai cégeket használ nyugati felhasználókról való adatgyűjtésre, Washington több tucat ilyen cég feketelistára helyezését eredményezte és Kínát számtalan kibertámadással és szellemi tulajdonlopási incidenssel vádolták, bizonyított és bizonyítatlan esetek egyaránt.
Peking állítólag maga is aggódik amiatt, hogy a nyugati vállalatok termékeiket megfigyelésre használják Kínában és a Tesla járműveket állítólag kitiltották a Kínai Kommunista Párt Peking melletti üdülővárosából a párt nyári konferenciája előtt.
Az állítások és ellenvetések közepette Antony Blinken amerikai külügyminiszter ezen a héten találkozik Vang Ji kínai külügyminiszterrel a G20-ak külügyminisztereinek az indonéziai Balin megrendezésre kerülő találkozóján.
Blinken múlt héten azzal vádolta Kínát, hogy "a szabályokon alapuló nemzetközi rend aláásására törekszik" és amerikai tisztviselők szerint várhatóan megpróbál nyomást gyakorolni Vangra, hogy korlátozza Kína Oroszországgal való növekvő partnerségét.
Kína eddig nem volt hajlandó elítélni Oroszországot az ukrajnai katonai művelet és háború megindítása miatt sem, vagy támogatni a Moszkva elleni nyugati szankciókat.
A teljes cikket fordította: Vilaghelyzete.com