A NATO-országok már most is csapatokat képeznek ki Ukrajnában - ismerte be az észt miniszterelnök
De ez nem fog eszkalációhoz vezetni az USA vezette katonai blokk és Oroszország között - hangsúlyozta Kaja Kallas
Néhány NATO-tagállam katonái már most is ukrán katonákat képez ki az országon belül - jelentette ki Kaja Kallas észt miniszterelnök. Ez nem fog közvetlen konfrontációhoz vezetni Oroszországgal, mert a személyzet "saját felelősségére" teszi ezt - hangsúlyozta a Financial Timesnak adott hétfői interjújában.
Maria Zakharova orosz külügyminisztériumi szóvivő erre reagálva arra szólította fel az észt vezetőt, hogy tájékoztassa a közvéleményt ezeknek a misszióknak a kevésbé pikáns aspektusairól.
"Néhány nemzet már visszakapta a kiképzőiket. De erről hallgatnak. Remélem, a bátor Kaja elmondja a részleteket" - írta a közösségi médiában.
Kallas az egyik legnyíltabb támogatója Kijev Oroszország elleni háborús erőfeszítéseinek és kritikusan nyilatkozott azokról a nyugati politikusokról, akik haboznak az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek növelésével kapcsolatban.
Állítása szerint a NATO kiképzőinek Ukrajnába telepítése nem eredményezne közvetlen konfrontációt Oroszországgal, - szerinte - arra alapozva, hogy ezekre a katonai személyekre nem vonatkozik a szövetség 5. cikkelyének kölcsönös védelmi záradéka.
"Nem tudom elképzelni, hogy ha ott valakinek baja esik, akkor azok, akik az embereiket küldték, azt fogják mondani:
'Ez az 5. cikkely. Bombázzuk ... Oroszországot'. Ez nem így működik. Ez nem automatikus" - magyarázta a Financial Timesnak adott interjúban.
"Ha elküldi az embereit, hogy segítsen az ukránoknak ...akkor mivel tudja, hogy az ország háborúban áll és eleve egy kockázati zónába megy ezzel tehát vállalod a kockázatot" - tette hozzá.
A NATO a tagállamok, köztük az Egyesült Királyság, Németország és Lengyelország területén képez ki néhány ukrán katonát, megtanítva őket a nyugatiak által adományozott fegyverek használatára. Ugyanezt ukrán földön elvégezni logisztikai szempontból gyorsabb és egyszerűbb lenne a stratégia hívei szerint.
Nyugati tisztviselők korábban elismerték, hogy a konfliktus 2022-es kirobbanása óta néhány katonai személy jelen van Ukrajnában, de nyilvánosan nem erősítették meg, hogy a helyi erőket képeznék ki.
Kallas emellett Emmanual Macron francia elnök mellé állt, aki fenntartja, hogy nem zárható ki a NATO-csapatok hivatalos telepítése Ukrajnába, hogy megakadályozzák az orosz győzelmet a konfliktusban. Azt állította, hogy ezzel a politikával Moszkva csak találgatni tud a blokk szándékaival kapcsolatban.
Tavaly az ukrán kormány nyugati fegyverekkel és kiképzéssel próbálta áttörni az orosz védelmi vonalakat, de nem sikerült jelentős területi nyereséget elérni.
Az úgynevezett "ellentámadás" során elért eredményei azóta nagyrészt megfordultak - jelentette a nyugati média.
Most Kijev további több százezer katonát kíván mozgósítani egy új törvény alapján, amely lehetővé teszi a sorozás elkerülésének erőteljes visszaszorítását, és a potenciális újoncok körét kiterjeszti néhány elítéltre és olyan személyre, akiket korábban egészségügyi állapotuk miatt nem tartottak teljesen szolgálatra alkalmasnak.
Május elején az orosz védelmi minisztérium becslése szerint az ukrán katonai veszteségek csak ebben az évben meghaladták a 111 ezret.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: NATO countries already training troops in Ukraine – Estonian PM
This will not lead to an escalation between the US-led military bloc and Russia, Kaja Kallas has insisted