A NATO készen áll beavatkozni Koszovóban is - közölte Jens Stoltenberg
A főtitkár a NATO támogatását ígérte arra az esetre, ha a tartományban veszélybe kerülne a "stabilitás"
A NATO készen áll a koszovói beavatkozásra - Jens Stoltenberg
A főtitkár a blokk támogatását ígérte arra az esetre, ha a tartományban veszélybe kerülne a "stabilitás"
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerdán Aleksandar Vucic szerb elnökkel tartott sajtótájékoztatóján megismételte ígéretét, miszerint a NATO blokk beavatkozik, ha Koszovóban veszélybe kerül a "stabilitás".
"Amennyiben a stabilitás veszélybe kerül, a KFOR készen áll a beavatkozásra és minden szükséges intézkedést megtesz, hogy biztosítsa a biztonságos környezetet és a szabad mozgást minden koszovói számára" - mondta.
A katonai szövetség vezetője "minden felet" arra szólított fel, hogy "tanúsítson önmérsékletet és kerülje az erőszakot" és azzal érvelt, hogy a diplomácia az egyetlen út, még akkor is, ha az ENSZ felhatalmazása alapján a NATO katonai beavatkozásával fenyeget a helyzet, amennyiben a két fél nem tartja magát az EU közvetítésével zajló párbeszédhez.
Stoltenberg még szerdán találkozik Albin Kurti koszovói miniszterelnökkel, míg Vučić és Kurti csütörtökön Brüsszelben találkozik a párbeszéd folytatása érdekében.
A Szerbia és Koszovó közötti feszültségek azután erősödtek fel, hogy a tartomány törvényt fogadott el, amely előírja a szerbek számára, hogy szerb útlevelüket koszovói okmányokra cseréljék, és szerb rendszámtábláikat koszovói rendszámokra cseréljék.
Stoltenberg augusztus 3-i telefonbeszélgetése során eredetileg azt mondta Vučićnak, hogy a NATO beavatkozik Koszovóban, ha a stabilitás veszélybe kerül és ezzel megismételte a NATO koszovói missziójának előző héten kiadott közleményét.
Az új törvény bejelentését az kísérte, hogy a nehézfegyverzetű különleges rendőrök átvették az ellenőrzést két Szerbiával közös határátkelőhelyen, amire a helyi szerbek tiltakozásul útakadályokat emeltek, Vučić kormánya pedig nyilatkozatot adott ki, amelyben elítélte Pristina magatartását.
A NATO békefenntartóit vezényelték ki a feszültségek enyhítésére, és a kurti kormány beleegyezett, hogy elhalasztják az új törvények végrehajtását, cserébe a tiltakozók lebontják barikádjaikat.
Oroszország azzal vádolta a Nyugatot, hogy szítja a feszültséget Szerbia és a szakadár tartomány között, azt állítva, hogy a kirohanás célja a NATO egyetlen európai kitartottjának meggyengítése és a kontinens többi része által elfogadott oroszellenes szankciók elfogadására kényszerítése.
Koszovó viszont Oroszországot okolta az eszkalációért, azzal érvelve, hogy Moszkva megpróbálja elterelni a figyelmet az ukrajnai háborúról.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Az eredeti cikk címe: NATO ready to intervene in Kosovo – Stoltenberg
Secretary-General pledged the bloc’s support in the event that “stability” in the province was jeopardized