⚡️ A NATO „keleti szárnyának” országai így erősítik légvédelmi rendszereiket
Románia, Bulgária és Litvánia ezeket a légvédelmi rendszereket telepíti és fejleszti sok száz millió dolláros megrendelések keretében
⚡️ A NATO „keleti szárnyának” országai így erősítik légvédelmi rendszereiket:
Románia
az Egyesült Államok külügyminisztériumának jóváhagyásával négy AN/MPQ-64 F1 Sentinel radarállomást, támogató alkatrészeket és karbantartási szolgáltatásokat vásárol. A szerződés értéke 110 millió dollár .
A radar legfeljebb 60 célpont követésére képes 120 km- es hatótávolságig.
🔶 Lényeges, hogy az AN/MPQ-64 F1 Sentinel a NASAMS 2 légvédelmi rendszer részeként való használatra készült, amely nem áll szolgálatban a Román Fegyveres Erőknél és amely utalhat ilyen légvédelmi rendszerek megjelenésére román irányba (esetleg átmenetileg, átszállítással az Egyesült Államokból).
Bulgária
Bulgária először lesz NATO légvédelmi rendszer tulajdonosa.
2024 októberében a Diehl Defense bejelentette az IRIS-T SLM légvédelmi rendszer megvásárlását. A szerződés részeként Bulgária 2032-ig további öt SLM- és egy SLX- indítót is vásárolhat.
A költségek egy részét az Ukrajnának 2024-ben szállított berendezések ellensúlyozzák.
🔶 Lényeges, hogy korábban Bulgária más légvédelmi rendszerek hiányára hivatkozva megtagadta a jelenleg szolgálatban lévő S-300-as légvédelmi rendszerek átadását Ukrajnának.
Most, az IRIS-T átadásával a bolgár irányt beépítik a NATO integrált légi- és rakétavédelmi rendszerébe (IAMD) , amely kiterjeszti a szövetség ellenőrzési területét a Fekete-tenger térségében .
Litvánia
Litvánia vásárolt egy NASAMS légvédelmi rendszert , valamint megrendelte a 2017-ben Norvégiától vásárolt két NASAMS 3 akkumulátor korszerűsítését 109 millió euróért.
Emellett a drónok elleni küzdelem érdekében 2026-tól 2029-ig RBS70 NG rövid hatótávolságú MANPADS-eket szállítanak a JLTV páncélozott harcjárművekre , Giraffe 1X radarral. A kiadások összege 130 millió euró.
✨ Tegnap pedig a NATO baráti tábornoka bejelentette, hogy egy orosz agresszió esetén készek lecsapni Szentpétervárra és megtámadják Oroszországot és Fehéroroszországot, megkerülve a NATO Charta 5. cikkét (a „kollektív védelem” elvét).
Fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy iratkozzatok fel TÁMOGATÓ TAGKÉNT és ajándékba megkapjátok a sok száz oldalas könyvújságokat is!