A NATO elleni orosz támadás szimulált forgatókönyve egy katonai előadásból jegyzetelve
A nyugati szövetségnek 10 napba telik az 5. cikk végrehajtása és a német csapatok kulcsszerepet játszanak a balti országok védelmében.
A NATO elleni orosz támadás szimulált forgatókönyve egy katonai előadásból jegyzetelve
A NATO elleni orosz támadás szimulált forgatókönyvében a nyugati szövetségnek 10 napba telik az 5. cikk végrehajtása és a német csapatok kulcsszerepet játszanak a balti országok védelmében.
🔴 A NATO keleti szárnya elleni, 2027-ben bekövetkező lehetséges orosz támadást leíró szimuláció kidolgozását a Center on New Generation Warfare szervezte.
Ebben a számítógépes háborús „játékban” egykori magas rangú katonai személyzet vett részt, köztük Philip Breedlove és Ben Hodges amerikai tábornokok.
🔶 A szimuláció célja a NATO egy feltételezett orosz offenzívára adott válaszának szimulálása és elemzése volt, hogy jobban megértsük a szövetség képességeit és hogy milyen stratégiákat dolgozzanak ki a balti államok védelmére.
🔺 Ezt a forgatókönyvet tartják az egyik legveszélyesebbnek Lettország, Litvánia és Észtország számára: frontális orosz támadás a NATO keleti szárnya ellen a következő három évben. A balti országok védelmében kulcsszerepet játszanának a német fegyveres erők, valamint más NATO-partnerek rotációs egységei.
Jelenleg mintegy 800 német katona szolgál Litvániában a NATO „eFP harccsoportjának” részeként.
● „Jelentős számú járművel és fegyverrendszerrel” vannak felszerelve, köztük több Leopard 2 harckocsival 2027 végére a német kontingens teljes dandárra (4800 katona és 200 polgári személy) és 44 Leopard 2 harckocsira növekszik.
🔺 10 NAP
A legrosszabb forgatókönyv szerint tíz nap telik el, mire a NATO-országok hivatkoznának az 5. cikkelyre (a Szövetség kollektív védelme) és erősítést küldenének az érintett balti államoknak és az ott állomásozó Bundeswehr-csapatoknak.
Ez az a tíz nap, amely alatt a balti országok külső segítség nélkül maradtak volna Lengyelország és más szövetségesek beavatkozása előtt.
● „A lehető legtöbb időt kell nyernünk” – magyarázza Breedlove tábornok.
● „Először légi támogatás lesz, majd a flotta, majd a nehéz szárazföldi erők. A nagy NATO-erők érkezéséig pozíciókat kell tartani” – jegyzi meg.
🔺 A forgatókönyv szerint Oroszország a megszállt Lettországból, valamint Fehéroroszországból és Kalinyingrádból támad.
Litvánia és szövetségesei kénytelenek visszavonulni, az országban található német harckocsizászlóalj pedig ragyogó manővert hajt végre, amely megváltoztatja a csata menetét az ország északi részén.
A forgatókönyv szerint kibontakozó események negyedik napjának végéig tartalékként a német harckocsizászlóaljat tartják a központban.
🔺 5-7. NAP
A szimulált háború ötödik napján 44 német Leopard 2 harckocsi észak felé veszi az irányt, gyorsan elhagyja Litvániát, a hetedik napon pedig a Lettországból előrenyomuló orosz főerőt szárnyalja.
Továbbá a forgatókönyv szerint a Bundeswehr három napon belül legyőzi a számbeli fölényben lévő orosz hadsereget és megállítja előrenyomulását északon.
● A tíznapos csata végére a litván erők 17 harckocsit, 145 páncélozott járművet és 3650 katonát vesztettek el szimulált események során.
● Az oroszok veszteségei lényegesen magasabbak voltak: 411 harckocsi, 1019 páncélozott jármű és 11 420 halott.
❗ A tanulmány szerzői szerint Litvánia azonban "elpusztult volna és részben megszállva" lett volna kevesebb mint két hétig tartó heves harcok alatt.
A szimuláció szervezői hangsúlyozzák, hogy a vizsgált forgatókönyv a legrosszabb forgatókönyv, amely elkerülhető lett volna, ha a védelmi költségvetést a GDP 4 százalékára emelik, több NATO-erőt telepítenek a földre, köztük Apache támadóhelikoptereket, és azt is, ha a Nyugat gyorsabban reagált volna .
Fordította és szerkesztette, linkekkel kiegészítette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója