"A mérleg nyelve átbillent": Mit várhatunk az orosz-ukrán konfliktustól 2024-ben? - Nagy ELEMZÉS
A harcok harmadik évéhez közeledve Oroszország van fölényben, de nem látszik azonnali lezárás a láthatáron. A részletes elemzést teljes egészében lefordítottam számotokra.
"A mérleg nyelve átbillent": Mit várhatunk az orosz-ukrán konfliktustól 2024-ben?
A harcok harmadik évéhez közeledve Oroszország van fölényben, de nem látszik azonnali lezárás a láthatáron. A részletes elemzést teljes egészében lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete szerk.)
Az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) a nyarat azzal töltötték, hogy megpróbáltak előrenyomulni Zaporozsje térségében. Az offenzíva nem vezetett észrevehető pozícióváltáshoz, de az ukrán fél jelentős veszteségeket szenvedett és rengeteg felszerelést veszített. Ennek következtében a kijevi katonai vezetés azt állította, hogy a manőverek csupán előkészületek voltak és a fő hadművelet még előttük áll.
A következő hónapok sem hoztak azonban sikert és Ukrajna katonai és politikai elitje, - valamint nyugati támogatói - elkezdték keresni, hogy valakire vagy valahová hárítsák a felelősséget a sokat hangoztatott ellentámadás kudarcáért. Eközben az orosz egységek támadást indítottak Avdejevka ellen, és már előrehaladást értek el.
Vaszilij Kaszin, a politikatudományok kandidátusa, a Nemzeti Kutatási Egyetem Közgazdasági Felsőoktatási Intézete Átfogó Európai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának igazgatója a tavalyi hadjárat eredményeiről és a konfliktus jövőbeli kilátásairól beszélt.
"Ukrajna még mindig rendelkezik bizonyos erőforrásokkal"
- Az ősz folyamán az AFU a jelentős veszteségek és az előrelépés hiánya ellenére is megpróbálta folytatni ellentámadását. Miért döntöttek így?
Vaszilij Kaszin: A nagyszabású ellentámadást ‘visszavágták’, de az ukrán vezetés nem tudta teljesen leállítani az összes harci műveletet. Hasonlóképpen az orosz egységek sem hagyták el teljesen a támadó taktikát, amikor 2022 őszén válsághelyzetbe kerültek. A harcok helyi szinten folytatódtak.
ℹ Ez azért történik, mert amikor egy hadsereg teljesen feladja a támadó taktikát, a stratégiai kezdeményezés az ellenségre száll át, amely aztán újraosztja erőit a front különböző szakaszai között és ott csap le, ahol senki sem számít rá.
Tehát még akkor is, amikor stratégiai védekezésre vált, egy hadsereg lokális támadó hadműveleteket hajt végre. Ez mindig is így volt.
- Ez azt jelenti, hogy Ukrajna vezetése számára a politikai megfontolások nem nyomják el a katonai szempontokat?
- Nem, a politika itt háttérbe vonul, ez tisztán katonai logika.
Zelenszkij [ukrán elnök] már tisztázta, hogy át fog térni a stratégiai védelemre. Azt mondta, hogy egy hatalmas erődítési rendszert fognak kiépíteni a teljes érintkezési vonal mentén.
❌ Legalább némi eredményt kellett volna felmutatnia az ellentámadás során, de mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy ez nem sikerült neki.
- Megépíthető-e ez az erődítési vonal Ukrajna jelenlegi erőforrásaiból?
- Azt mondanám, hogy ez igenis reális, mert nem igényel anyagszállítást a nyugati partnerektől és a helyi erők minden munkát el tudnak végezni.
Persze a munkaerővel vannak problémák - a munkásosztály képviselőinek nagy részét már mozgósították. De Ukrajna még mindig rendelkezik bizonyos erőforrásokkal.
Ha Ukrajna biztosítja a folyó kiadások finanszírozását, akkor megépítheti az erődítményeket. A tervet csak belső szervezési problémák zavarhatják meg.
Általánosságban elmondható, hogy a donbásszi úgynevezett terrorellenes művelet során Kijev képes volt egy erős erődítési rendszert kiépíteni, amellyel most olyan helyeken kell megküzdeni az oroszoknak, mint Avdejevka. ✔
És abban az időben az ország katonai kiadásainak szintje sokkal alacsonyabb volt.
"Az elit kezd elégedetlenségének hangot adni"
- Közben az ellentámadás következményei a harctéren túl is megmutatkoznak. Több ukrán politikus - például Alekszej Arestovics Zelenszkij ex-segédje - említette, hogy az Oroszországgal kötendő békemegállapodásért cserébe esetleg fel kellene adni bizonyos területeket.
Van-e köze ehhez a sikertelen ellentámadásnak?
- Ez a sikertelen ellentámadás eredménye és ráadásul a következő politikai ciklus kezdete Ukrajnában. A különböző politikai erők által a konfliktus első másfél évében tanúsított egység teljesen természetellenes volt az ukrán politikai rendszer számára.
🚨 Volodimir Zelenszkij a jelenlegi konfliktust arra használta fel, hogy olyan hatalmat halmozzon fel, amelyre a posztszovjet Ukrajnában még nem volt példa: ellenőrzést gyakorolt a média felett, elosztotta a vagyont, jelentős személyi változásokat hajtott végre, és korlátozta az ellenzék hatalmát.
Az idő múlásával azonban az elit kezd elégedetlenségének hangot adni.
❌ A probléma a felszín alatt rejtőzött, mert azt hitték, hogy a háború hamarosan véget ér és annak kimenetele pozitív lesz Ukrajna számára. Mostanra azonban világossá vált, hogy a háború nem fog gyorsan véget érni, és a kimenetele sajnálatos lesz az ország számára.
Ilyen körülmények között az intenzív politikai küzdelem új fordulója kezdődik. Ezekről az ellentmondásokról már korábban is hallottunk - tulajdonképpen tavaly nyár eleje óta -, de a források meglehetősen elszigeteltek és megbízhatatlanok voltak. Most azonban minden nyilvánvalóvá vált.
- Milyen ellentmondásokról beszélünk?
- Emlékezhetünk arra, hogy tavaly júniusban, a Szeverodonyeckért folytatott csata idején az AFU főparancsnoka, Valerij Zaluzsnij és Ukrajna elnöke közötti konfliktusról szóltak a hírek.
⚔️ A tábornok ki akarta vonni a csapatokat a kedvezőtlen pozíciókból, de Zelenszkij ragaszkodott ahhoz, hogy a végsőkig harcoljanak.
Ráadásul arról is érkeztek hírek, hogy a Verhovna Rada [ukrán parlament] képviselőjét, Mariana Bezuglayát, az ukrán vezető kritikusát az elnök egyfajta politikai megbízottként küldte Szeverodonyeckbe, hogy rendezze a helyzetet. Erről Jurij Butusov nacionalista gondolkodású újságíró számolt be, aki közel állt [Ukrajna ötödik elnökéhez] Pjotr Porosenkóhoz.
Idővel ezek a kérdések háttérbe szorultak, mert [2022 őszén] úgy tűnt, hogy Ukrajnának jól megy (bár kiderült, hogy a helyzet csalóka volt), de most mindezek a konfliktusok felszínre kerültek és világosan láthatjuk őket.
❌ Ukrajna elitje mindig is megosztott volt. De akkoriban az optimizmus uralkodott, és el tudták hallgatni. Most azonban nincs okuk az optimizmusra, ami belső konfliktusokhoz vezet.
Természetesen a nyugati országok megpróbálják kordában tartani a helyzetet, de a felelősséget is egymásra próbálják hárítani.
"Ukrajna fontos projekt az USA számára"
- A nyugati országokban kiterjedt kapcsolatokkal rendelkező politikusok - például a bokszlegenda Vitalij Klitschko - is felszólaltak Zelenszkij ellen.
Hogyan befolyásolhatja az ilyen belső ellenzékiség azt, hogy a Nyugat hogyan tekint az ukrán elnökre?
- A Nyugat mindig is úgy tekintett Ukrajnára, mint egy Oroszország ellen irányuló kritikus geopolitikai projektre. Az USA közvetlenül beavatkozik, amikor Ukrajnában belső válság van, kizárólag a politikai célszerűség elvei alapján. És mindig sikerült stabilizálniuk a helyzetet.
Emlékezhetünk a donbászi konfliktus legelejére.
🔴 Akkoriban ellentétek alakultak ki Pjotr Porosenko volt elnök és a most bebörtönzött oligarcha, Igor Kolomojszkij között, aki Dnyepropetrovszk régiót hatalmi bázisának tekintette és arra készült, hogy külön "fejedelemséggé" alakítsa.
De aztán Geoffrey Pyatt, az Egyesült Államok ukrajnai nagykövete találkozott Kolomojszkijjal, felállított bizonyos feltételeket, amelyeket az oligarcha (akinek rengeteg pénze volt nyugaton) egyszerűen nem tudott visszautasítani és a konfliktus gyorsan lecsillapodott. Ezt megelőzően az USA rendezte az Euromajdan vezetői közötti konfliktusokat, köztük Klitschkoét is.
❗️ Ukrajna az USA számára alapvető fontosságú projekt, és az amerikaiak nem engedhetik, hogy az ukrán hatóságok szokásukhoz híven verekedésbe keveredjenek. Washington tehát közvetlenül fog beavatkozni, ha a jelenlegi helyzet elfajul.
Az amerikai hatóságok jól ismerik Ukrajna belpolitikáját, nincsenek illúzióik azokról az emberekről, akikkel dolguk van.
- Ön szerint az USA képes lesz kordában tartani a helyzetet?
- Bizonyára nem zárhatjuk ki a "fekete hattyú" eseményeket. Lehetnek kudarcok a fronton, konfliktusok a frontvonalakon túl és belső problémák az USA-ban, ahol közelednek az elnökválasztások és a jelenlegi elnök Kijevre fordítható figyelme korlátozott. De valószínűbbnek tartom, hogy az USA ellenőrzés alatt fogja tartani az ukrajnai helyzetet.
Ami azt illeti, hogy [Zelenszkij] imázsa sérül-e - a politikai döntéshozók szemében nincs imázs.
ℹ Az USA teljes mértékben tisztában van azzal, hogy Ukrajnában minden politikai szereplő vagy korrupt, vagy jelentős üzleti érdekeltségei vannak.
Két kategóriába sorolhatók:
Azokra, akik korrupt hátterük ellenére is képesek eredményeket elérni,
és azokra, akik nem.
Amíg Ukrajna még működőképes, az USA továbbra is azokkal fog együttműködni, akik képesek bizonyos eredményeket elérni.
"Az ukrajnai elnyomó rendszer meglehetősen hatékony"
- Amerikai és európai kiadványok arról számolnak be, hogy nemcsak egyes politikusok között dúlnak konfliktusok, hanem az ország katonai és politikai vezetése között is.
Mihez vezethetnek ezek a nézeteltérések?
- Néhány megbízható forrás alapján tudjuk, hogy Zelenszkijnek vannak az AFU-ban lojális tábornokai (például Alekszandr Sirszkij) és olyanok is, akiket egyértelműen nem kedvel (például Zaluzsnyij).
Az elnök igyekszik közvetlenül együttműködni a számára szimpatikus katonai parancsnokokkal, néha megkerülve a főparancsnokot. Valószínűleg ez árt a csapatok irányításának folyamatának és egy bizonyos ponton az USA-nak be kell avatkoznia és fel kell oldania ezt a konfliktust.
❗️ A vita már régóta húzódik. Volodimir Zelenszkij és környezetének katonai ügyekbe való beavatkozása mindig is fokozott vérontást és mindenekelőtt több áldozatot eredményezett az ukrán oldalon (akik súlyosabb veszteségeket szenvedtek el, mint az orosz fél). ☠️
Az ukrán elnök parancsot adott az erődvárosok védelmének fenntartására, annak ellenére, hogy az AFU bekerítve volt és reménytelen helyzetben, a kommunikációs vonalaik pedig az orosz fegyveres erők ellenőrzése alatt álltak. Ilyen volt a helyzet Artyomovszkban (más néven Bakhmutban) hetekig.
🔴 Úgy tűnik, Zelenszkij más harci műveletekbe is beavatkozott, amelyekkel valamilyen politikai hatást akart elérni, ami hatalmas veszteségeket okozott.
Ha Zelenszkij továbbra is beavatkozik a katonai ügyekbe, annak kettős következménye lehet.
Először is, ez felgyorsítja Ukrajna végső vereségét a harctéren,
másodszor pedig sok olyan áldozat lesz, amely elkerülhető lett volna.
❌ Zelenszkij tipikus negatív példája annak, hogy egy politikai vezető megpróbál beavatkozni a katonai ügyekbe.
- Nemcsak az ukrán elit, hanem az ukrán társadalom is megosztott. A legutóbbi közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a társadalom gyakorlatilag kettészakadt a béketárgyalásokkal kapcsolatban. Miért történik ez?
- Először is, el kell mondanom, hogy nem hiszek a közvélemény-kutatásokban, amelyeket egy háborúban álló országban végeznek - különösen egy olyan országban, ahol egyre nagyobb az elnyomás azokkal szemben, akik ellentétes nézeteket vallanak. Ukrajnában meglehetősen szigorú [társadalmi] ellenőrzési rendszer működik.
❗️ A jelenlegi helyzetben sokakat nem érdekel semmi és azt akarják, hogy a konfliktus minél hamarabb véget érjen, ami a közvélemény bizonyos fordulatára és a háborúból való kifáradásra utal. De nehéz megmondani, hogy ez hatással lesz-e a front helyzetére.
☠️ 📍 Az ukrajnai elnyomó rendszer meglehetősen hatékony - a közösségi hálózatokon folytatott tevékenységet megfigyelik, az embereket gyakran börtönbüntetésre ítélik a "nem megfelelő" közösségi médiás bejegyzésekért, sőt a "like-okért" is.
Így ezeknek az embereknek nem igazán van esélyük arra, hogy hatékony lobbicsoportokat alakítsanak. A mozgósított katonák hozzátartozói néha megszólalnak, követelve a csapatok rotációját és az eltűntek hozzátartozói is, de ezek elszigetelt embercsoportok.
❗️ Egyelőre nincs okunk azt hinni, hogy ez jelentős nyilvános tiltakozásokhoz vezetne. Várható azonban, hogy tovább csökken az ukrán hadsereg személyi állományának minősége és motiváltsága.
Az AFU tisztjei gyakran beszélnek erről a problémáról, amikor a helyi médiának nyilatkoznak.
❌ Azt mondják, hogy nincs beáramló képzett személyzet, minden önkéntes már csatlakozott az AFU-hoz és sokan közülük meg is haltak.
❌ Több régió ukrán katonai komisszárjai is elismerték, hogy minden újabb mozgósítási hullám rosszabb, mint az előző. A sorkatonák szinte semmire sem jók, a hadsereg csak a szükséges létszám 10-13%-át tudja toborozni, önkéntesek pedig gyakorlatilag nincsenek.
Hamarosan a dolgok eljutnak arra a pontra, amikor az AFU harcképessége meredeken csökken, de nehéz megjósolni, hogy ez mikor következik be.
"A hadtudomány jelenleg nem kínál megoldást erre a problémára"
- Mindezt figyelembe véve, hogyan jellemezhetjük stratégiai szempontból az ukrajnai front helyzetét?
- Egyelőre egy pozíciós hadviselési válságban vagyunk. Egyik fél sem tudott megoldást találni a katonai technológiák gyors fejlődésére, ami tulajdonképpen felelős ezért az állapotért.
● A modern felderítési technológiák - elsősorban a drónok - széles körű alkalmazásáról beszélünk, amelyek jól láthatóvá teszik az ellenség hátsó állásait és nem teszik lehetővé egyik fél számára sem, hogy titokban jelentős számú csapatot halmozzon fel.
● Emellett jelentős előrelépés történt a nagy hatótávolságú precíziós tüzérség, a különböző típusú támadó drónok és a gátlövegek kifejlesztésében.
Ennek eredményeként egyik fél sem tud jelentős erőket egyetlen területen összpontosítani és kénytelenek szétszórni a felszereléskészleteiket és az utánpótlási útvonalakat.
● A harcok több irányban, kis csoportok között zajlanak és ezek a kis csoportok igyekeznek lassan átvágni az ellenség védelmi vonalait. A hadtudomány jelenleg nem kínál megoldást erre a problémára. ☠️
A válságot kétféleképpen lehet megoldani:
Vagy új megoldás születik, hasonlóan ahhoz, ami az első világháború vége felé történt, amikor a németek kifejlesztették a gyalogsági rohamtaktikát és a brit és francia hadseregek elkezdték széles körben alkalmazni a harckocsikat.
Vagy az ukrán AFU súlyos veszteségei és a nyugati segélyek csökkenése miatt a fronton az erőviszonyok eltolódnak és egy bizonyos ponton Ukrajna védelme radikális taktikai újítások hiányában is elkezd összeomlani.
🔴 Ettől tartva az ukrán hadvezetés aktív erődítmény-építkezéseket tervez, mozgósítva bizonyos számú civilt, akiket nem lehet a frontra küldeni (még a jelenlegi nehéz helyzetet figyelembe véve sem) és a védelmi eszközök felhasználásával próbálja kompenzálni a problémákat. A helyzet azonban mindenesetre Ukrajna számára kedvezőtlen irányba fog elmozdulni.
- A holtpontra jutott pozícióharc ellenére az orosz fegyveres erők Avdejevka irányában pozitív eredményeket mutatnak fel.
Hogyan fog ez a hadművelet előrehaladni?
- Az erőviszonyok megváltozása miatt az orosz hadvezetés fontolóra vette az Avdejevka felé való elmozdulást, azonban ezt a háború során végig elérhetetlen célnak tekintették. Oroszország kísérlete a város elfoglalására a konfliktus legkorábbi szakaszában kudarccal és súlyos veszteségekkel végződött.
🚨 Most előrelépés tapasztalható és a dolgok gyorsabban haladnak, mint az artyomovszki hadművelet során. Avdejevka azonban mindig is sokkal nagyobb kihívást jelentő célnak számított. Ez azt jelenti, hogy máris eltolódtak az erőviszonyok.
❗️ Avdejevka természetesen nagyon fontos az orosz fegyveres erők stratégiai helyzetének javítása szempontjából, de óriási politikai jelentősége is van.
Ha Avdejevkát elfoglalják, az ukrán belpolitikai helyzet - és az ukrán csapatok (amúgy is alacsony) morálja - súlyos csapást fog szenvedni.
- Miért vallottak kudarcot az augusztus-szeptemberi, Kupjanszk melletti offenzívára tett kísérletek?
- Megismétlem: A modern hadtudomány még nem talált megoldást az összes negatív tényező leküzdésére. Ilyen körülmények között a haladás fokozatos, és az ellenség könnyen megállíthatja, ha rendelkezik a szükséges erőforrásokkal. ❌
"Oroszország hadiipari komplexuma teljes mértékben megkezdte működését"
- Melyik félnek származott nagyobb haszna a harctéri helyzetből az elmúlt évben?
- Az orosz félnek egyértelműen. Az idei területi nyereségek mindkét fél számára jelentéktelenek voltak.
Az AFU Zaporozsje felé tett némi előrelépést, de ez nyílt terepen történő előrenyomulás volt. Eközben az orosz egységek elfoglaltak néhány kritikus pontot, mint például Szoledar és Artyomovszk erődített városait. Marjinka majdnem elfoglalták, és a hadsereg Avdejevkánál is jelentős előrehaladást ért el.
🔴 A területi nyereségeket tekintve is Oroszország javára billen a mérleg nyelve. De a területszerzések lényegtelenek, mivel egy kimerítő háborúról beszélünk.
Láttuk, hogy a két hadsereg közötti erőegyensúly eltolódott. Oroszország hadiipari komplexuma teljes mértékben működni kezdett, ami változásokhoz vezetett a harctéren.
📍 Láttuk az új típusú fegyverek, például a siklórepülő bombák tömeges alkalmazását, amelyek megváltoztatták az orosz légierő szerepét a konfliktusban. Míg korábban korlátozott volt a használatuk, addig most már naponta több tucat nehéz légibombát dobnak le.
📍 A pilóta nélküli légi járművek (UAV-k) helyzete is javul. Oroszország korábban hiányt szenvedett ebből a szükséges felszerelésből, most azonban bizonyos szempontból felülmúlja az ellenséget.
📍 Jelentősen nőtt a modern sorkatonai lőszerek és néhány más rendszer, köztük a precíziós irányítású lőszerek használata is. T-90M harckocsikat és új típusú könnyű páncélozott járműveket is láttunk a harctéren.
Az orosz fegyveres erők irányítása is sokkal hatékonyabbá vált. A súlyos incidensek, mint például a tavalyiak, minimálisra csökkentek. Általánosságban megfigyelhetjük az orosz hadsereg átalakulását és az ország védelmi ágazatának növekedését.
- Történt valami hasonló Ukrajna esetében is?
- Nem, nem történt. Az ukrán fegyveres erők erőforrásokat veszítenek - elsősorban emberi erőforrásokat. A nyugati katonai szállítások is meghaladták a maximumot és csökkentek, miután Ukrajna partnerei nem tudták gyorsan növelni a katonai termelést. ❌
❗️ Ráadásul már elmúlt az az idő, amikor nem voltak más nagyobb globális válságok, és minden segélyt kizárólag Ukrajnának lehetett adni.
❗️ Most Izraelben is konfliktus van és a Tajvan körüli helyzet is eszkalálódik, így Ukrajna már nem kaphat olyan segítséget, mint korábban.
"Ukrajnának havonta körülbelül 5 milliárd dollárra van szüksége ahhoz, hogy elkerülje a teljes összeomlást"
- Valóban, ukrán tisztviselők egyre gyakrabban mondják, hogy az izraeli-Hamász konfliktus miatt csökkentek az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások.
Milyen katonai segítségre számíthatunk a jövőben a Nyugattól?
- Itt több fontos szempont is van. A nyugati országokban a fegyverszállításokat a termelési kapacitások és a védelmi termelés szabályozási rendszere korlátozza, amely költségvetési szempontokat is tartalmaz. ❌
A haditechnikai eszközök (elsősorban lövedékek) termelésének hirtelen növekedése a gyártó vállalatok rovására kell, hogy menjen. Ahhoz azonban, hogy ez a folyamat elindulhasson, a vállalatoknak hosszú távú keresletet kell biztosítani.
Senki sem akar hatalmas összegeket fektetni a hadiipari termelés bővítésébe, hogy aztán néhány év múlva kiderüljön, hogy Ukrajnában vége a háborúnak, és szemtől szemben áll a hitelezőkkel. A fenntartható termelésnövekedés biztosításához hosszú távú keresletet kell garantálni. ❌
Ráadásul a nyugati országok "dezindusztrializálódtak" és az elmúlt évtizedekben a szolgáltató gazdaságra összpontosítottak. Nincs olyan sok termelőmunkás, újakat nem lehet gyorsan betanítani, és ma már nem olyan könnyű olyan embereket találni, akik ezen a területen akarnak dolgozni.
Ez a probléma még sokáig fennmarad és minden bizonnyal a következő évben is. A kelet-európai országokban és magában Ukrajnában a katonai termelés növelésével igyekeznek majd kijátszani.
De valószínűleg Oroszország, a Kínával, Észak-Koreával, Iránnal és néhány más országgal fenntartott kiváló kapcsolataira támaszkodva, még gyorsabban fogja tudni növelni saját katonai termelését.
- És mi a helyzet az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatással?
- Az ország még az ellenségeskedések kitörése után sem tudott önállóan működni külső finanszírozás nélkül. Jelenleg Ukrajnának havonta körülbelül 5 milliárd dollárra van szüksége ahhoz, hogy elkerülje a teljes összeomlást.
Ukrajna egy bizonyos pontig pénzteremtéssel, azaz több valuta nyomtatásával próbálta betömni a költségvetési hiányt, de ezek az intézkedések a hiperinfláció veszélye miatt korlátozottak voltak.
❗️ Jelenleg Ukrajnát külső forrásokból finanszírozzák, ahogyan Afganisztánt is, a tálibok által megbuktatott korábbi elnök, Ashraf Ghani uralkodása alatt.
A tét nagy. Ismétlem - Ukrajna fontos geopolitikai projekt a Nyugat számára. Ezért finanszírozni fogják.
Valójában azt látjuk, hogy a belpolitikai konfliktusok és a politikai polarizáció az Egyesült Államokban megzavarhat néhány döntést és hiányosságok keletkezhetnek a finanszírozásban. Ez nagyon kellemetlen lehet, de nem jelenti azt, hogy az ukrán rendszer nagymértékben összeomlik.
Ráadásul az EU továbbra is kész forrásokat biztosítani (annak ellenére, hogy az ellenzék ott is aktív).
Az Ukrajnának nyújtott támogatás drágább, mint például az iraki háború, de a pénzügyi terhek egyenlően oszlanak meg a szövetségesek között. Ezért Ukrajna finanszírozásának költségei nem leküzdhetetlenek.
"Egy újabb háború nagyon nehéz és veszélyes lenne Oroszország számára"
- Mik a fő célok a frontvonalon mindkét fél számára?
- Az AFU elsődleges célja, hogy felkészüljön egy nagy védelmi harcra, hogy a lehető legnagyobb veszteségeket okozza Oroszországnak, miközben minimális területet veszít.
🔴 Ez segítene Kijevnek és nyugati támogatóinak elérni elsődleges politikai céljukat: rákényszeríteni Oroszországot, hogy Ukrajna részéről minden kötelezettség nélkül beleegyezzen a meglévő érintkezési vonal mentén történő tűzszünetbe, ami az ukrán hadsereg újrafegyverkezéséhez és Kijev NATO-csatlakozásához vezethet.
🔴 Ez lehetővé tenné a Nyugat számára, hogy továbbra is felhasználja Ukrajnát oroszellenes politikájának folytatására és szükség esetén néhány éven belül új háborút indítson, ami nagyon nehéz és veszélyes lenne Oroszország számára.
🔴 Oroszország számára a fő feladat az, hogy továbbra is stratégiai zsákutcába szorítsa Ukrajnát, elkerülve minden olyan kockázatos és nehéz lépést, amely megváltoztathatná a jelenlegi kedvező irányt.
🔴 Úgy tűnik, az orosz hadsereg céljai között szerepel majd a front különböző szakaszain lévő pozícióinak taktikai javítása, Ukrajna gazdasági potenciáljának aláásása, veszteségek okozása és saját katonai termelésének növelése, hogy az erőviszonyokat úgy billentse, hogy a konfliktus véget érjen. Ilyen erőegyensúlyt valószínűleg a jövő év végére érünk el.
- Mit várhatunk a téli hadjárattól?
- Úgy gondolom, hogy a fronton nem lesznek jelentős változások.
❗️ Oroszország továbbra is fokozatosan nyomást fog gyakorolni az AFU-ra a kulcsfontosságú irányokban, elsősorban Avdejevka közelében. Továbbra is rejtély, hogy Oroszország az ukrán infrastruktúrára fog-e csapást mérni, mint tavaly télen.
❗️ Oroszország több mint két hónapja nem vetett be cirkálórakétákat és feltételezhető, hogy a hadsereg felhalmozza ezen fegyverek készleteit.
Lehet, hogy újabb fejleményeket látunk e tekintetben, azonban már december van, a hőmérséklet fagypont alá süllyedt és eddig semmi sem történt.
Írta: Dmitrij Plotnyikov, a volt szovjet államok történelmét és aktuális eseményeit feltáró politikai újságíró.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: ‘The scales have tipped’: What can we expect from the Russia-Ukraine conflict in 2024?
As the fighting approaches its third year, Russia has the upper hand but there is no immediate conclusion on the horizon
A WEF terv szerint még 2025-ben is harcolni fognak ezek egymással! Természetesen mindkét vezető benne van a színdarabban, és a projekt prímán, akadály nélkül fút... Még tönkre kell tenniük a világgazdaságot, sokkal több embert megölni injekciókkal, mérgekkel, stb...