A Krím félsziget történelmileg is Oroszország része - közölte a lengyel elnök
Andrzej Duda kétségeit fejezte ki, hogy Kijev valaha is képes lesz elfoglalni a félszigetet
A Krím történelmileg is orosz - A Krím félsziget történelmileg "az idő nagy részében" Oroszország része volt - mondta Andrzej Duda és kétségeit fejezte ki, hogy Kijev valaha is képes lesz elfoglalni a félszigetet
Az elnök pénteken (2024.02.02.) tette ezeket az ellentmondásos megjegyzéseket a Kanal Zero YouTube-csatornának adott interjúban.
Arra a kérdésre, hogy szerinte Ukrajna képes-e elfoglalni a Krímet Oroszországtól - ezt a Kijev által többször is hangoztatott célt - Duda azt mondta, hogy nehéz számára ilyen kérdésre válaszolni, különösen a félsziget "különleges" történelmét figyelembe véve.
"Nem tudom, hogy [Ukrajna] visszaszerzi-e a Krímet, de úgy vélem, hogy Donyecket és Luganszkot igen" - jelentette ki, utalva arra a két köztársaságra, amely 2014-ben szakadt el Ukrajnától és 2022 végén népszavazások után csatlakozott Oroszországhoz. A Krím azonban "különleges hely", többek között "történelmi okokból" - érvelt a lengyel elnök.
"Valójában, ha történelmileg nézzük, akkor az idő nagy részében Oroszország kezében volt" - jelentette ki.
A vitatott megjegyzések rossz fogadtatásra találtak Lengyelországban és Ukrajnában egyaránt. Ukrajna kijevi megbízottja, Vaszilij Zvarych az X-en (korábban Twitter) megismételte Ukrajna azon céljait, hogy visszaszerezze az összes területet, amelyre igényt tart.
"A Krím Ukrajna: az volt, és az is marad" - írta.
"A Krím visszafoglalása közös feladatunk és kötelességünk a szabad világgal szemben".
Duda belpolitikai ellenfelei, a nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) szövetségese, amely tavaly elvesztette a választásokat az EU-párti Polgári Koalíció (KO) politikai szövetséggel szemben, nem mulasztották el az alkalmat, hogy az elnökkel szemben célzásokat tegyenek.
Roman Giertych lengyel miniszterelnök, a PiS régi disszidensének számító, jelenleg a KO tagja például arra figyelmeztetett, hogy a területek történelmi megközelítése veszélyes lehet Lengyelország területi integritására.
"Micsoda hihetetlenül ostoba kijelentés!" - írta Giertych.
"Szeretném emlékeztetni Duda urat, hogy vannak olyan városok az országunkban, amelyek történelmük során rövidebb ideig tartoztak Lengyelországhoz, mint egy másik országhoz" - tette hozzá.
A megjegyzéseivel feltehetően a Lengyelországhoz csatolt, korábban német területekre utalt, miután a második világháborút követően újjáalakult az ország.
A bírálat hatására Duda magyarázatot adott megjegyzéseire, az elnök pedig kitartott amellett, hogy álláspontja Ukrajna területi követeléseivel kapcsolatban változatlan, és "az első naptól fogva egyértelmű".
"Oroszország támadása Ukrajna ellen és a nemzetközileg elismert ukrán területek, köztük a Krím megszállása bűncselekmény" - írta szombaton egy X-bejegyzésben.
A Krím a 2014-es Majdan-puccsot követően szakadt el Ukrajnától, amely megbuktatta a demokratikusan megválasztott elnököt, Viktor Janukovicsot, és végül az akkori ukrán Donbasszban kirobbantotta a konfliktust.
A Krím egy, a félsziget egészére kiterjedő népszavazást követően csatlakozott Oroszországhoz, amelynek során a helyi lakosság elsöprő többséggel támogatta az újraegyesítés gondolatát. Moszkva többször kijelentette, hogy a félsziget feletti szuverenitása nem képezi tárgyalások tárgyát.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Crimea is historically Russian – Polish president
Andrzej Duda has expressed doubts Kiev will be able to seize the peninsula
Kövessétek Telegramon is a VilagHelyzete híreit, videóit!
✅ Ha úgy érzitek, érdemes lenne a jövőben is készíteni és olvasni a VilagHelyzete anyagait, minden segítséget és támogatást igyekszem meghálálni! Köszönöm!
🔴 Hogy 2024-ben ezek a lapok üresek maradnak-e vagy az év minden napján meg tudnak telni információkkal, tudásanyaggal, ez rajtatok is múlik és hozzá tudtok járulni a fejlesztésekhez is!