A Gázai övezet részletes térképe magyarázattal - Érdemes áttanulmányozni, hogy tudjuk, mi és hol történik éppen!
Ezzel az infografikával megpróbálok kitölteni néhány hiányosságot. Az alábbiakban három kulcsfontosságú tényt ismerhettek meg a Gázai övezetről és az ott élő emberekről.
A Hamász közelmúltbeli, Izrael elleni támadásai a Gázai övezetet a globális hírfolyamok középpontjába helyezték.
Míg a világnak ezen a részén zajló konfliktusról alaposan beszámolnak a címlapokon és a hírekben, a Gázával kapcsolatos alapvető tények kevesebb figyelmet kapnak.
Ezzel az infografikával megpróbálok kitölteni néhány ilyen hiányosságot, beleértve a demográfiai adatokat, az infrastruktúrát és egyebeket.
Az alábbiakban három kulcsfontosságú tényt ismerhettek meg a Gázai övezetről és az ott élő emberekről:
1. A Gázai övezet fiatal és egyre zsúfoltabb
Gázában magas a termékenységi ráta (3,9), és ennek következtében az ott élők közel fele gyermek. E gyorsan növekvő népesség nagy része zsúfolt városokban és táborokban él, amelyek a világ legsűrűbben lakott területei közé tartoznak.
A Gázai övezetben élők többségét az ENSZ hivatalosan menekültnek tekinti.
A menekülttáborok sok évtized alatt állandó településekké váltak és beleolvadtak a környező városi területekbe. A lakosság több mint 80%-a nemzetközi segélyekre szorul az alapvető szolgáltatások és a létfenntartás terén.
Vallási szempontból Gáza nagyon egységes. A lakosság 99%-a szunnita muszlim. Ez hasonló Egyiptomhoz és más észak-afrikai nemzetekhez.
2. A területet szigorúan ellenőrzik
Izrael 2007 óta szárazföldi, légi és tengeri blokádot tart érvényben, amikor a Hamász átvette az irányítást a Gázai övezet felett, és az izraeli biztonsági kabinet "ellenséges entitásnak" minősítette a régiót.
A Gázai övezet szárazföldi határa erősen megerősített, kettős drótkerítésből és betonakadályokból áll.
ℹ Ezek a határok a "zöld vonalat" követik, amely az arab-izraeli háború befejezése után meghatározott demarkációs vonal. A terület határán belül van egy 100-300 méteres pufferzóna is, ahová a bejutás korlátozott.
ℹ Két határátkelőhely van - egy Egyiptom felé délen és egy Izrael felé északon -, amelyeket korlátozott számú civil személy léphet át.
ℹ Az évek során a terület keleti oldalán lévő határátkelőket bezárták. A terület alsó sarkában van egy további nagy kiterjedésű átkelő, amely az Egyiptomból érkező áruk ellenőrzőpontjaként szolgál.
ℹ A térség légterét Izrael ellenőrzi. Még az elektromágneses tér is korlátozott, ami azt jelenti, hogy sok palesztin a 2G és 3G hálózatra támaszkodik.
3. Az infrastruktúra hiányos
ℹ A többéves konfliktus és az alulfinanszírozottság miatt a Gázai övezet nagy részén az infrastruktúra romokban hever.
ℹ Például az egész régiót mindössze egyetlen dízelerőmű látja el. ❌
Gázába a szomszédos Izraelből futnak be áramvezetékek, de még a konfliktusmentes időszakokban is nagy az áramhiány a térségben.
ℹ Gáza édesvízhez a parti víztározóból - a túlzott kitermelés miatt egyre fogyatkozó földalatti vízkészletből - és a sótalanító üzemekből jut.
A nemzetközi segélyezési erőfeszítések javítják a helyzetet, de az infrastruktúra továbbra is károsodott az elhanyagoltság és az időszakos légicsapások miatt.
A külföldi segélyeknek köszönhetően a víztisztító infrastruktúra lassan javul, és kevesebb nyers szennyvíz kerül a Földközi-tengerbe.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
köszönöm
Köszönöm