A francia kormány kikéri magának az ENSZ bírálatát a lázadások kezelésével kapcsolatban
Az ENSZ testülete "számos ajánlást fogalmazott meg az államnak a faji alapú profilalkotással és a rendfenntartó erők túlzott mértékű erőhasználatával kapcsolatban".
Franciaország "túlzónak" tartja az ENSZ "faji profilalkotásra" utaló megjegyzéseit - közölte a külügyminisztérium
A francia külügyminisztérium bírálta az ENSZ értékelését az országban zajló legutóbbi erőszakos tüntetésekkel kapcsolatban.
Párizs szombaton kiadott közleményében azt írta, hogy szerinte a szervezetnek a rendőri fellépésben tapasztalható rasszizmusra vonatkozó következtetései túl messzire mentek.
"Franciaország vitatja az ENSZ részéről azokat a megjegyzéseket, amelyeket túlzónak tart és sajnálja, hogy elfelejtette az elmúlt napokban a rendőrség, a választott tisztségviselők, a közszolgálatok, a rendőrőrsök, az iskolák, a szociális és gondozási központok... a városházák, valamint számos ingatlan ellen elkövetett indokolatlan erőszakot" - áll a minisztérium közleményében.
Az ENSZ faji megkülönböztetés felszámolásával foglalkozó bizottsága (CERD) aggodalmát fejezte ki a rendőrség és a tüntetők közötti erőszakos összecsapások miatt, amelyek több mint egy hétig tartottak az uniós országban.
A testület "számos ajánlást fogalmazott meg az államnak a faji alapú profilalkotással és a rendfenntartó erők túlzott mértékű erőhasználatával kapcsolatban".
A francia külügyminisztérium válaszul megjegyezte, hogy a rasszizmus elleni küzdelem "politikai prioritás" és hozzátette, hogy "minden olyan vád, amely szerint a franciaországi bűnüldöző szervek rasszizmussal vagy rendszerszintű diszkriminációval vádolják őket, alaptalan".
Az erőszak június 27-én tört ki, miután a rendőrség lelőtt egy francia-algériai tinédzsert, amikor az nem volt hajlandó engedelmeskedni egy közúti ellenőrzés során Párizs Nanterre nevű külvárosában.
A zavargások az egész országra kiterjedtek, a tömegek tűzijátékkal és Molotov-koktélokkal támadtak a rendőrökre, míg egyesek katonai lőfegyverekkel hadonászva filmeztek. A gyilkosságért felelős rendőrt emberöléssel vádolták meg, ez azonban nem tudta megfékezni a zavargásokat.
Bár szemtanúk szerint az erőszakot főként bevándorló hátterű fiatalok szították, a párizsi hatóságok szerint a zavargások során letartóztatott több mint 3500 embernek csupán 10%-a volt külföldi.
"Ma a fiatal elkövetőkről van szó, nem a külföldiekről" - mondta Gerald Darmanin belügyminiszter, megjegyezve, hogy a felelősök "90 százalékban franciák" voltak.
Darmaninnal azonban nem minden politikus értett egyet.
Francia útlevelük ellenére ezek a "bűnözők... kiabálják Franciaország iránti gyűlöletüket és elégetik a zászlaját" - írta François-Xavier Bellamy európai parlamenti képviselő a Le Figaro című lapban szerdán.
"A honosítás nem jelent asszimilációt" - tette hozzá Bellamy.
Egy héttel korábban Eric Zemmour volt elnökjelölt "faji háborúnak" nevezte a zavargásokat.
Éric Zemmour esti üzenete a Franciaországban zajló faji zavargásokban résztvevő rendőröknek:
"Ma este ismét szembesülni fogtok azok kegyetlenségével, akik gyűlölnek minket. A káosz közepette cserbenhagynak benneteket mindazok, akiknek a támogatására jogosan számítottatok...
Szeretném elmondani nektek, hogy nem vagytok egyedül. Az egész ország mögöttetek áll. Nem azok, akik a legnagyobb zajt csapják, hanem a franciák többsége. Kérem, fogadják teljes támogatásomat ma este."
Eric Zemmour a franciaországi zavargásokról:
"Egy polgárháború kezdeti szakaszában vagyunk. Ez egy etnikai háború. Világosan látjuk, hogy ez egy faji háború. Látjuk, hogy milyen erők vesznek részt benne. Szükségünk van valakire, aki határozott és kemény... A probléma mindenekelőtt a bevándorlók száma".
Fordította és szerkesztette: a VilagHelyzete szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Paris lashes out at UN reaction to protests
France considers “excessive” the organization’s comments pointing to “racial profiling,” its foreign ministry has said