A demokraták megpróbálják Trumpot is belökni az ukrán busz alá - Elemzés
A demokraták washingtoni uralmának utolsó napjai nagyon kockázatosak! A Biden-kormányzat igyekszik biztosítani történelmi örökségét és a legnehezebbé tenni Trumpnak, hogy kijusson az ukrán mocsárból
Biden megpróbálja Trumpot is belökni az ukrán busz alá
Erről írt Fjodor Lukjanov, Oroszország vezető külpolitikai szakértője. A teljes cikkét lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
A Fehér Ház elismeri, hogy a konfliktus lezárását célzó tárgyalások elkerülhetetlenek, de el akarja halasztani az ítélet napját.
Nagy a felháborodás, amióta kiderült, hogy az USA engedélyt adott Ukrajnának arra, hogy nagy hatótávolságú rakétáival csapásokat mérjen mélyen Oroszország belsejében. Ennek több oka is van.
Először is Moszkva egyértelmű figyelmeztetése, hogy egy ilyen lépést a NATO közvetlen belépésének tekintenének a háborúba.
Másodszor pedig az Egyesült Államok politikai helyzetének drámai változásából eredő következményei.
Természetesen külpolitikai szempontból az ukrán kérdésben látszik leginkább a leköszönő és a hivatalba lépő amerikai kormányzat közötti különbség.
Kijev pedig lázasan keresi a módját annak, hogyan fordíthatná vissza az érdekei szempontjából egyre kedvezőtlenebbé váló helyzetet.
Végül ott van a nyugat-európai zűrzavar, ahol az elitek egyszerűen képtelenek felfogni a közelgő változás nagyságrendjét.
A híreket, amelyek egyértelműen egy sorsfordító fordulóponthoz hasonlítanak, gyorsan lekicsinyelték, ha nem is tagadták. A franciák és a britek gyorsan elhatárolódtak azoktól a spekulációktól, hogy ők is azonnal ilyen engedélyeket adtak volna ki - hivatalos szinten megismételték, hogy csak fontolgatják a lehetőséget.
Eközben a jelenlegi uralkodó körökhöz közel álló amerikai források tisztázták a feltételezett felhasználás területét - csak ott, ahol jelenleg is ellenségeskedések zajlanak.
A legfontosabb, hogy a nyugati országok reakcióinak skálája rendkívül széles volt.
Ukrajna leghűségesebb támogatóinak féktelen ujjongásától a liberális civil szervezetek lobbistái, az EU keményvonalas Josep Borrell és a legharcosabb kelet-európai országok kormányai között, egészen a Donald Trump vezette leendő amerikai kormányzat képviselőinek és egyes európai országok tisztviselőinek éles kritikájáig.
Összefoglalva, a kép nagyjából a következő:
❌ A nagy hatótávolságú fegyverek használata megnehezítheti Oroszország akcióit, de nem változtatja meg a hadműveletek általános jellegét.
Mindazonáltal jelentős eszkalációs potenciált jelentenek, amelynek határai nem is világosak.
❗ Gyakran feltett kérdés: miért pont most hozták meg ezt a döntést, amelyre Kijev egész évben törekedett?
Erre is több, pusztán spekulatív válasz adható.
Hivatalosan állítólag az utolsó csepp a pohárban a fegyveres konfliktus térségében az észak-koreai egységek jelenlétére vonatkozó adatok voltak. Amire semmilyen hivatalos bizonyíték nincs. A Fehér Ház állítólag azt akarja jelezni Phenjan felé, hogy az állítólagos bázisaik elleni csapások engedélyezésével hagyjon fel a Moszkvával való együttműködéssel.
Nincs értelme spekulálni ezen állítások valóságtartalmáról. Két dolgot azonban érdemes megjegyezni:
Először is, nem teljesen világos, hogy az észak-koreaiak esetleges részvétele miért keltett ekkora felhördülést.
Másodszor, miért ijedne meg hirtelen egy ilyen jelzéstől Phenjan vezetője, Kim Dzsongun, akit Washingtonban kíméletlen totalitárius uralkodónak tartanak és sietne felülvizsgálni korábbi állítólagos döntéseit. Ha egyáltalán megtörtént ilyen.
🔴 Egy másik verzió szerint az amerikai kormányzat megérti, hogy a konfliktus lezárását célzó tárgyalások elkerülhetetlenek lesznek és Ukrajna egyre kedvezőtlenebb pozícióból közelít hozzájuk.
Ennek megfelelően segíteni kell Kijevnek abban, hogy javítsa alkupozícióját és ennek legjobb módja az, ha a kurszki határvidéken tartanak fent egy hídfőállást a további alkudozáshoz. Hogy ezen elmélethíveinek van-e igazuk vagy nincs, nem tudjuk megmondani - de furcsa dolgok történtek.
🚨 Végezetül nézzük meg, hogy valójában mi a legtöbb kommentátor általánosan elfogadott véleménye, mind Nyugaton, mind Oroszországban.
A Biden-kormányzat igyekszik biztosítani történelmi örökségét és a lehető legnehezebbé tenni Trump új csapatának, hogy kijusson az ukrajnai mocsárból.
❗ Az örökség szempontjából persze a helyzet korántsem fekete-fehér - az egész azzal kezdődött, hogy megpróbálták stratégiailag legyőzni Oroszországot és megerősíteni az amerikai/nyugati hegemóniát a világban.
Most az a feladat, hogy a konfliktus elhúzódjon, abban a reményben, hogy Ukrajna számára pozitív változások következnek be és fordítva, Oroszország számára is.
……………. Hogy ebből mi fog kisülni, az megjósolhatatlan………………
🔥 Néhány Trump-társ nagyon negatívan nyilatkozott, azzal vádolva Bident, hogy a harmadik világháborút akarja kiprovokálni.
Valóban, ha Trump egy csúcsponton lévő konfrontációt örököl, a felelősség óriási lesz, a mozgástér pedig korlátozott.
Van azonban olyan nézet is, hogy ez a Trump-pártiaknak kényelmes lehet.
Hiszen az új elnöknek joga van arra, hogy hivatalba lépése után azonnal a feje tetejére állítsa az amerikai politikát, arra hivatkozva, hogy reális a veszély, hogy az országot közvetlen háborúba rántsák bele.
Ez elképzelhető, de továbbra sem világos, hogy Trump merre fog fordulni.
A kormányzásra vonatkozó megközelítése még mindig az üzleti életben gyökerezik, ezért a vég nélküli utalások az általa kötendő üzletekre. Trump első ciklusa nem bizonyította, hogy az üzleti technikák automatikusan átültethetők a nemzetközi kapcsolatokba. ❌
Csapatának tagjai pedig, akik befolyásolni fogják a politikai döntéshozatalt, rendkívül sokfélék, Elon Musk-tól kezdve a hagyományosabb republikánus erős embereken át a külügyminisztériumban és a nemzetbiztonsági apparátusban betöltött pozíciókig. Nem lesz könnyű megtalálni az egyensúlyt.
Mindeközben mindenki egy veszélyes szakaszba lép, amelyben a korábbinál nagyobb az esélye annak, hogy az egész kezelhetetlen konfrontációba torkollik.
A demokraták washingtoni uralmának utolsó napjai rendkívül kockázatosnak ígérkeznek.
Ahogy itt írtam a VilagHelyzete oldalon:
➽ Az elmúlt 2 év legveszélyesebb időszaka áll előttünk az elkövetkező két hónapban!
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Fyodor Lukyanov: Biden is trying to throw Trump under the Ukrainian bus - The White House recognises that negotiations to end the conflict are inevitable, but it wants to delay the day of judgment.
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Köszönöm a hírt és mérges vagyok a biden bandára.