"A béke nem valószínű a közeljövőben" - Mit gondol 6 orosz szakértő a sokat hangoztatott ukrán ellentámadásról?
Hat vélemény arról, hogyan halad Kijev hadművelete, és mit jelent ez a konfliktus jövőjére nézve
"A béke nem valószínű a közeljövőben": Mit gondolnak az orosz szakértők a sokat hangoztatott ukrán ellentámadásról?
Hat vélemény arról, hogyan halad Kijev hadművelete, és mit jelent ez a konfliktus jövőjére nézve
Ellentmondásos információk érkeznek a frontvonalról az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) régóta várt és sokat hangoztatott ellentámadásáról.
Egyes jelentések szerint a kijevi hadsereg nem sok sikert ért el a harctéren.
Az alábbiakban vezető elemzők egy csoportja értékeli, hogy mit tudunk a jelenlegi helyzetről, körülbelül tíz nappal a hadművelet kezdete óta.
Szergej Khrapach, biztonsági szakértő, az Orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat tartalékos tisztje:
Jelen pillanatban, amikor az AFU még mindig nem indította el a fő csapást, felesleges feltételezésekbe bocsátkozni.
A háború meglehetősen egzakt tudomány. Ha a több irányból érkező csapások eredményeként az AFU-nak sikerül gyenge pontokat találnia az orosz hadsereg védelmében és olyan támadást intéz, amely áttörést hoz, akkor nem látok látható kilátásokat a konfliktus megoldására.
Ukrajna célja az 1991-es államhatárokon belüli területeinek felszabadítása, de valószínűleg a béke csak a 2022 márciusától meghatározott határok kialakítása után, vagy hasonló módon lesz lehetséges. Mindeközben mindkét fél jelentős katonai potenciálja lehetetlenné teszi, hogy a konfliktust ebben a szakaszban egyszerűen befagyasszák.
Oleg Ivanov, a moszkvai Társadalmi Konfliktusok Rendezésének Központjának vezetője:
Természetesen még korai lenne azt mondani, hogy az ukrán ellentámadás meghiúsult.
Ez még csak a kezdet - az AFU nagy mennyiségű nyugati haditechnikai felszereléssel rendelkezik és ezek megsemmisítése még eltart egy ideig.
Sőt, úgy vélem, hogy a június 15-i NATO-csúcstalálkozón a szövetség úgy dönt majd, hogy növeli az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, esetleg F-16-os vadászgépekkel, több tankkal és nagy hatótávolságú rakétákkal látja el.
A közeljövőben tehát arra kell számítanunk, hogy az AFU fokozza a frontvonal áttörésére irányuló kísérleteket. Ellenkező esetben az esélye, hogy őszre "visszaszorítsa" Oroszországot, közel a nullához fog közelíteni.
Grigorij Sarbajev, a "Zakonoved" jogi cég alapítója:
A konfliktus nem fog befagyni. Gazdasági szempontból az egykori Ukrajna területe olyan, mint egy drogfüggő, aki a nyugati hitelek újabb "dózisainak" árán jut a drogjához - a háborúhoz. Sajátja nincs semmi.
A fegyverellátás növekedni fog, és a fegyverek egyre modernebbek lesznek.
Számukra a leállás a halált jelenti, mert a Nyugat hatalmas összegeket fektet be [Ukrajnába].
Valójában a világ [rendje] újjáépül [ezen a konfliktuson keresztül].
Petr Bychkov, a pszichológiai tudományok kandidátusa és a Szentpétervári Állami Egyetem politikai pszichológia tanszékének docense:
A helyzet nehéz, az ellenség több irányban is határozottan lép fel, nem csak a frontvonalakon.
A Zaporozsjei irányú védekezés kellemetlen meglepetés volt az AFU számára, de más irányokban is hasonlóan hatalmas támadásokra kell számítani.
Ukrajna sem humán erőforrásban (külföldi zsoldosokhoz való hozzáférés), sem finanszírozásban nincs korlátozva. Megítélésem szerint a közeljövőben nem valószínű a béke.
Mihail Neizhmakov, a Politikai és Gazdasági Kommunikációs Ügynökség elemzési projektjeinek igazgatója:
Dmitrij Peszkov, az Orosz Föderáció elnökének sajtótitkára és Mihail Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója is azt mondta, hogy nem látnak alapot a Moszkva és Kijev közötti tárgyalásokra.
A globális tapasztalatok persze azt mutatják, hogy az ellenségeskedések aktív szakaszában a szembenálló felek kevésbé hajlandóak a párbeszédre és a kompromisszumra való gyors áttérésről beszélni - többek között azért, hogy ne demotiválják csapataikat.
A nyugati vezetők azonban remélhetik, hogy az aktív ellenségeskedések legalább az oroszországi elnökválasztási kampány hivatalos kezdetéig [ami jövőre lesz] folytatódnak, hogy nyomást gyakoroljanak a Kremlre.
Joseph Biden közelmúltbeli nyilatkozatai például arról, hogy "optimista hozzáállással" rendelkezik és támogatja Ukrajnát, "ameddig csak szükséges", közvetve arra utalnak, hogy az Egyesült Államok a konfliktus folytatására számít.
Szergej Belokonev, politikai szakértő, az Orosz Föderáció kormánya alá tartozó Pénzügyi Egyetem Globális Tanulmányok Intézetének igazgatója:
Aggodalomra ad okot, hogy a stratégiai kezdeményezés az ellenség kezében van.
Az elmúlt napokban Ukrajnának sikerült néhány kilométert áttörnie az állásainkon. Bár jelenleg a védekezésben vesz részt, a mi hadseregünk előnyösebb pozíciót foglal el.
De az Orosz Föderáció ezen területének felszabadítása fontos feladat, mind politikai, mind jogi szempontból. Rövid távú perspektíváról beszélek.
Hosszú távon, ha Ukrajna jelentős részét a NATO és az ukrán nácik által megszállva hagyjuk, akkor bármikor megkockáztatjuk az ellenségeskedések kiújulását.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikk címe: ‘Peace is unlikely in the near future’: Here’s what Russian experts think about Ukraine’s much-hyped counteroffensive
Six viewpoints on how Kiev’s operation is going and what it means for the future of the conflict
Ha értékesnek és fontosnak érzed a munkámat, segíts kérlek a fennmaradásban és a folytatásban!
Viszont mi tudjuk, hogy szakértők ide, szakértők oda, csak elterelő hadművelet folyik tervezett népírtással, arról a tényről, hogy a régi világ lebontása folyik és az új, kegyetlen diktatúra kiépítése, másik főszolga felemelésével! A régi szolgát - USA, EU, NATO - kivégzik a társadalmi berendezkedésével együtt, és majd jön a totális diktatúra kínai főszolgával...! Az lesz a zsidók aranykora, ahogy az "istenük" a bibliai próféciákban megígérte! A többi népnek, amit majd meghagy, marad a vasvesszős kormányzás...